Przejdź do stopki

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich przyznało Laury Babiogórskie

Treść

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, którego członkiem jest również Sucha Beskidzka, uhonorowało Laurem Babiogórskim osoby szczególnie zasłużone dla regionu. W gronie wyróżnionych osób jest także Barbara Woźniak - kustosz dyplomowany, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

Coroczne spotkanie opłatkowo-noworoczne Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich to okazja do wręczenia wyróżnień za szczególne osiągnięcia dla rozwoju i promocji obszaru Stowarzyszania w dziedzinach gospodarki i kultury, w tym w szczególności: ratowania, ochrony, dokumentowania i pomnażania dziedzictwa przeszłości, turystyki, ochrony środowiska, oświaty i sportu oraz rozwoju i ubogacania działalności organizacji. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się w Lanckoronie 1 lutego 2014 r., wzięli udział przedstawiciele gmin należących do SGB, a także wojewoda małopolski Jerzy Miler oraz Joanna Bobowska, poseł na Sejm RP. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnili muzycy ze Stowarzyszenia Terra Artis z Lanckorony. 
 
W tym roku Zarząd Stowarzyszenia, uwzględniając opinię kapituły, na wniosek gmin stowarzyszonych przyznał Laury Babiogórskie stopnia szczególnego, które otrzymali: Józef Dubjak (burmistrz Trsteny), Andrzej Jazowski (pisarz z Orawy), Barbara Woźniak (dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej), Danuta Kawa (dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów oraz prezes Lokalnej Grupy Działania „Podbabiogórze”), Jan Wacławski (wójt Stryszowa). Ponadto Laury Babiogórskie stopnia podstawowego otrzymali: Tadeusz Paleczny (znany w powiecie suskim poeta i regionalista), Orawska Grupa Teatralna im dra Emila Kowalczyka, Młodzieżowa Ludowa Kapela „Kozinianie” oraz koła gospodyń wiejskich z Budzowa i Baczyna.
 
Barbara Woźniak jest absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie etnologii i antropologii kulturowej oraz historii sztuki. Od 2007 roku sprawuje funkcję dyrektora Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu Muzeum Miejskie jest instytucją sprawnie zarządzaną, współpracującą z muzeami, stowarzyszeniami i instytucjami naukowymi. Na bieżąco pozyskuje zbiory związane z historią miasta, zamku suskiego oraz parafii suskiej. Od 2008 roku prowadzi działalność edukacyjną w formie lekcji muzealnych i wykładów, których tematy związane są z prezentowanymi wystawami sztuki polskiej i europejskiej, historią zamku i parafii suskiej oraz dziedzictwem kulturowym miasta i regionu. W ramach współpracy nawiązanej w 2010 roku z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Suchej Beskidzkiej przeprowadzona została inwentaryzacja kapliczek, kaplic i przydrożnych krzyży wraz z wykonaniem dokumentacji fotograficznej i założeniem tzw. „białych kart” dla obiektów małej architektury sakralnej. Ponadto od 2010 roku, w ramach Rządowego Programu Kultura+, suskie muzeum jako jedna z czterdziestu instytucji w kraju prowadzi zakrojony na szeroką skalę projekt digitalizacji zbiorów archiwalnych oraz dziedzictwa kulturowego. Wśród najważniejszych wystaw przygotowanych w ostatnich latach przez tą samorządową instytucję kultury należy wymienić: „Pro Fide et Patria – Dla Wiary i Ojczyzny”, gdzie zaprezentowany został kanon polskiego i europejskiego rysunku i grafiki od XVI do XIX w. z dziełami Canaletta, Norblina, Grottgera, Kossaka czy Norwida, „Jacek Malczewski (1854-1929). Malarstwo i rysunek”, „Wojciech Weiss. Dialogi i korespondencje”, „Sądownictwo w państwie suskim oraz dawne narzędzia tortur i kar” oraz „Fundacje Komorowskich i ich wpływ na rozwój Suchej”. Należy w tym miejscu dodać, że wystawy przygotowywane są na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym i zawierają cenne dla polskiej kultury i sztuki obiekty. Towarzyszy im zawsze opracowanie naukowe w postaci katalogu lub foldera. Warto podkreślić, że Muzeum Miejskie umiejętnie pozyskuje dodatkowe środki pozabudżetowe, z powodzeniem aplikując do różnych programów i konkursów, dzięki czemu na bieżąco realizuje projekty chroniące, upowszechniające i popularyzujące dziedzictwo kulturowe. Szczególnie owocna współpraca z Narodowym Bankiem Polskim i Mennicą Polską SA jest efektem prowadzonych od czterech lat programów z zakresu edukacji ekonomicznej. W rezultacie,w kanonie lekcji muzealnych instytucji poza tematami historycznymi na bieżąco realizowana jest edukacja ekonomiczna, z której korzystają dzieci i młodzież szkolna. Muzeum w ramach tych projektów zaprezentowało już cztery wystawy numizmatyczne wraz z wybiciem Dukata Suskiego.
 
Barbara Woźniak jest również autorką i współautorką wielu publikacji, przewodników, albumów historycznych i opracowań związanych z historią miasta i regionu, pełni także funkcję redaktora naczelnego Miesięcznika Samorządowego „Ziemia Suska”.

 

Fotografie: Wojciech Ciomborowski / Małopolska Kronika Beskidzka

Zobacz zdjęcia

Zobacz filmy