Przejdź do stopki

Koncert Noworoczny 2014

Treść

Z Wiednia do Broadwayu – taka była muzyczna trasa tegorocznego Koncertu Noworocznego pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. W niedzielny wieczór 5 stycznia Sala Rycerska suskiego zamku wypełniła się wspaniałą muzyką – dziełami światowej klasyki.

Koncert Noworoczny pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka to szczególne wydarzenie kulturalne w regionie. Na początku każdego roku wybitni muzycy goszczą w naszym mieście i na każdym koncercie sala wypełniona jest aż po brzegi. Kto chce być w tym dniu w Sali Rycerskiej, powinien o to zadbać na długo przed koncertem. Nie inaczej było i w tym roku podczas 11. Gali Noworocznej. Przed publicznością wystąpili: Natalia Shewczenko (sopran), Oleksandr Semczuk (tenor) oraz Leszek  Świdziński (tenor). Solistom towarzyszyła Orkiestra Kameralna „Wirtuozi Lwowa” pod batutą Eugena Kruka, który również wykonywał partie solowe na skrzypcach. Nowością tegorocznej gali był udział pary baletowej, która zaprezentowała piękne wykonanie kilku układów tanecznych. 

W programie koncertu znalazły się arie operowe i operetkowe oraz piosenki i duety musicalowe, m.in. „La donna e mobile”, „Wielka sława to żart”, „Torna a Surriente”, czy też „Granada”. Na rozpoczęcie zabrzmiał słynny walc Johanna Straussa „Odgłosy wiosny” w wykonaniu orkiestry. Przy okazji kolejnych utworów, wykonywanych solo, w duetach bądź też w trio, publiczność miała doskonałą okazję wsłuchać się w piękno głosów artystów. Miłym akcentem gali był wspólny toast, wzniesiony przy „Libiamo ne lieti calici” z opery Verdiego, oraz życzenia noworoczne muzyków i Burmistrza Stanisława Lichosyta.

Światowej sławy tenor Leszek Świdziński, solista Opery Narodowej i Teatru Wielkiego, koncertuje w wielu krajach świata, na scenach i estradach europejskich między innymi w Niemczech, Austrii, Francji, Danii, Holandii, Turcji, a poza Europą - w Egipcie, Libanie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych; odbył wielokrotne tournée po Japonii. Na całym świecie bierze udział w licznych uroczystościach związanych z promocją Polski. O sile i szczególnej barwie jego głosu mogła się przekonać publiczność w Suchej Beskidzkiej zwłaszcza w utworach solowych – np. w brawurowym wykonaniu utworu „Graj, Cyganie” z operetki Kalmana, ale również w duetach, na przykład w słynnym „O sole mio” Eduarda di Capui.

Sopranistka Natalia Shewczenko, finalistka Międzynarodowego Konkursu dla młodych śpiewaków operowych, zachwyciła solowym wykonaniem m.in. „Karamboliny” Emmericha Kalmana oraz partią Silwy w duecie z Księżniczki Czardasza.

Tenor Oleksandr Semczuk jest m.in. laureatem Międzynarodowego konkursu im. S. Liudkiewicza i koncertuje z różnymi zespołami w Polsce, Kanadzie, Francji, Włoszech, Niemczech, Azerbejdżanie i Armenii. Ciepła barwa jego głosu w szczególny sposób zabrzmiała choćby w duecie „Lippen schweigen” („Usta milczą…”) Franza Lehara.

Szczególnymi akcentami blisko 3-godzinnego koncertu były bez wątpienia utwory wykonywane przez orkiestrę oraz wirtuozerskie partie dyrygenta Eugena Kruka. Ten wybitny skrzypek z Ukrainy, który współpracuje z wieloma znanymi dyrygentami i orkiestrami (m.in. Filharmonią Narodową w Odessie), ma za sobą ponad 1000 koncertów. Wraz z orkiestrą „Wirtuozi Lwowa” zaprezentowali pełną głębokiego dźwięku, jednocześnie bardzo emocjonalną muzykę, a ich wykonanie Marsza Radetzky'ego z pewnością na długo zostanie w pamięci.