Przejdź do stopki

Uroczyste otwarcie placu targowego

Treść

Przebudowa placu targowego – największa inwestycja w tegorocznym budżecie naszej Gminy – została ukończona. Uroczyste otwarcie targowiska odbyło się w piątek, 4 października 2013 roku.

W maju tradycyjne wtorkowe jarmarki w Suchej Beskidzkiej zostały przeniesione na plac przy zamku oraz na ulicę Zamkową, na placu targowym rozpoczęły się natomiast prace budowlane. W pierwszej kolejności wykonany został mur przeciwpowodziowy wraz z wałem wzdłuż potoku Stryszawka. Na murze wybudowany został chodnik o długości ponad 200 m, dzięki czemu w naszym mieście przybyło kolejne ciekawe miejsce spacerowe. Kolejnym etapem prac była przebudowa samego placu. Poprzednia nawierzchnia została zastąpiona kostką brukową, wybudowane zostały drogi wewnętrzne asfaltowe oraz chodniki – również z kostki brukowej. Łączna powierzchnia utwardzonej powierzchni to ponad 10 600 metrów kwadratowych.

W uroczystości otworzenia przebudowanego placu targowego wzięli udział mieszkańcy naszego miasta oraz zaproszeni goście, wśród których byli posłowie z naszego regionu – Joanna Bobowska, Tadeusz Arkit i Marek Polak, a także senator VII kadencji Stanisław Bisztyga. Przybyli również przedstawiciele instytucji, m.in. Ryszard Czaicki, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, Krzysztof Bochniak z Biura Logistyki Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Tadeusz Gancarz – Starosta Suski, Krzysztof Masiuk – członek Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, radni powiatowi i radni Rady Miejskiej oraz proboszcz parafii suskiej ks. prałat Stanisław Bogacz, który poświęcił odnowiony plac targowy. Młodszy skład Kapeli Mała Ziemia Suska zapewnił oprawę artystyczną, a przy zadaszonych stoiskach panie z Suskiego Stowarzyszenia Kobiet zapraszały do degustacji naszych regionalnych przysmaków.

Na początku swojego wystąpienia Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt przypomniał historię suskich targów: „Jarmarki w Suchej to przede wszystkim tradycja sięgająca XVIII wieku. 21 maja 1742 roku król August III nadał Suchej przywilej organizowania 8 jarmarków rocznie. W następnych latach pozwolono na kolejne cztery. W okresie międzywojennym jarmarki odbywały się już co dwa tygodnie. Słynęły wtedy, i w późniejszym okresie, na cały region z jarmarków końskich. Dziś nie ma żadnych ograniczeń - królewskich ani prezydenckich dekretów, określających liczbę dni targowych. Po dokonaniu kompleksowej przebudowy i dostosowaniu do unijnych przepisów, suskie targowisko może być czynne nawet codziennie.”

Do dzisiaj targi w naszym mieście cieszą się ogromną popularnością w całym regionie. W każdy wtorek do Suchej Beskidzkiej przyjeżdża wielu kupców oraz klientów z miasta i okolic. Przebudowa placu z pewnością przełoży się na większy komfort dla wszystkich tych, którzy robią tu zakupy. Sprzedawcy mają obecnie do dyspozycji blisko 300 wyznaczonych stanowisk handlowych. Wśród nich znajduje się również kilka zadaszonych stoisk oraz urządzenia dla zwierząt, zgodne z przepisami weterynaryjnymi i wymogami unijnymi. Zamontowane zostały także nowe, samoobsługowe sanitariaty, zlokalizowane po drugiej stronie Stryszawki.

Ogólne koszty przebudowy targowiska wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym i dokumentacją projektową wyniosły ponad 2 mln zł. Inwestycja została współfinansowana ze środków Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach programu „Mój Rynek”. Program umożliwiał pozyskanie unijnych środków na budowę, przebudowę, remont lub wyposażenie targowiska stałego. Również miasta do 50 tys. mieszkańców mogły wystąpić o dofinansowanie takich inwestycji. Sucha Beskidzka skorzystała z tej możliwości i otrzymała maksymalne dofinansowanie w wysokości 1 mln złotych. Wykonawcą przebudowy targowiska była wybrana w drodze przetargu nieograniczonego firma Bruk-Spec ze Śleszowic.