30-lecie Szpitala Rejonowego w Suchej Beskidzkiej
Treść
W tym roku mija 30 lat od rozpoczęcia
oficjalnej działalności Szpitala Rejonowego im. dra Jana Gawlika w Suchej
Beskidzkiej. Uroczystości z tej okazji odbyły się 7 czerwca w suskim zamku.
Jubileusz był świętem wszystkich pracowników i tych, którzy przez te wszystkie lata przyczynili się do rozwoju szpitala. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań a także wyróżnień i odznaczeń. W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wojewoda małopolski Jerzy Miller odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi dyrektora Marka Habera i zastępcę dyrektora Janusza Baczewskiego. Ponadto z rąk wojewody zasłużeni pracownicy otrzymali Złote i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę. Kolejne wyróżnienia - za zasługi dla ochrony zdrowia - wręczył pracownikom ZOZ-u Starosta Suski Tadeusz Gancarz.
Historia suskiego szpitala sięga 1941 roku, kiedy to w Makowie Podhalańskim utworzono tzw. Szpitalik. Budowa kompleksu szpitalno-diagnostycznego w Suchej Beskidzkiej wraz z zapleczem technicznym, gospodarczym i administracyjnym rozpoczęła się w 1976 roku, a pełne uruchomienie działalności oddziałów i przychodni specjalistycznych nastąpiło w 1983 roku. Rok później szpital otrzymał imię dra Jana Gawlika (1836-1928), wybitnego lekarza, który blisko 60 lat pracował w Suchej, aktywnie niosąc pomoc ludziom chorym.
Dziś Szpital Rejonowy w Suchej Beskidzkiej prowadzi działalność w zakresie lecznictwa szpitalnego, specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, pomocy doraźnej, świadczeń rehabilitacyjnych oraz usług diagnostycznych. Rocznie hospitalizowanych jest w nim ponad 15 tys. pacjentów, natomiast ponad 100 tys. porad w ciągu roku udziela personel w poradniach specjalistycznych. W Szpitalu zatrudnionych jest blisko 200 lekarzy, ponad 340 pielęgniarek i położnych oraz ponad 300 osób pozostałego personelu medycznego i niemedycznego. Szpital stale się rozwija i dąży do podnoszenia poziomu świadczonych usług. W ubiegłym roku po raz kolejny uzyskał wysoką lokatę w ogólnopolskim rankingu szpitali z całej Polski.