Przejdź do stopki

Zaświećmy się na niebiesko - 2 kwietnia: Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

Treść

Autyzm - o tej chorobie słyszał niemal każdy, ale mało kto potrafi powiedzieć, na czym tak naprawdę polega. W naszym społeczeństwie, w którym tak często rządzą stereotypy, dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak.


Autyzm jest szczególnym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Zaburzenie to dotyka coraz większej grupy ludzi, jednak wiele osób nie ma podstawowego dostępu do specjalistycznej diagnozy, terapii, edukacji, zatrudnienia i możliwości życia w społeczeństwie. Stąd niezwykle ważne są wszelkie inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który obchodzony jest 2 kwietnia na całym świecie. Wtedy też będzie można włączyć się w akcję „Zaświeć się na niebiesko", gdyż tego dnia symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.

W Suchej Beskidzkiej o światowej akcji przypomina Pracownia Diagnozy i Terapii Dziecka LOBUS, w której diagnozowane są autystyczne dzieci z terenu powiatu suskiego i innych części Polski. Placówka działa od 2009 roku i jest Specjalistyczną Niepubliczną Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną. Jak ważna jest szybka diagnoza, przekonuje Grażyna Kryjak-Lenart, dyrektor Poradni: „Rodzice na ogół zaczynają niepokoić się o rozwój swoich dzieci zazwyczaj ok. 15-24 miesiąca życia, kiedy u dziecka nie rozwija się mowa. Zgłaszając swoje obawy lekarzowi pediatrze, bardzo często w odpowiedzi słyszą, że należy poczekać, ponieważ dziecko może zacząć mówić później. Taka postawa prowadzi do tego, że rodzice uspokajają się i nie podejmują kroków w kierunku diagnozy. Na ogół między pierwszą wizytą dziecka u lekarza, a postawieniem diagnozy autyzmu mija ponad dwa lata i niestety najczęściej dopiero po tych dwóch latach rodzice zapisują dziecko na terapię. A przecież im szybciej zostanie dziecko zdiagnozowane, tym prędzej można rozpocząć terapię".

Niestety, lekarstwa na autyzm nie ma, ale dzięki odpowiednio dobranej terapii osoby z autyzmem mogą sobie lepiej radzić w życiu. Niezwykle ważna jest też świadomość społeczna w tej kwestii, która w Polsce jest niestety jeszcze bardzo niska. Dlatego każdy z nas może włączyć się 2 kwietnia do akcji „Zaświeć się na niebiesko". Kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie. Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

Więcej informacji na temat autyzmu można uzyskać na stronach: www.synapsis.org.pl, www.autismspeaks.org oraz www.pracownialobus.pl.