Młodzieżowa Rada Miejska obradowała o ekorozwoju
Treść
Młodzieżowa Rada Miejska ma za sobą kolejne
spotkanie. Tym razem tematem obrad było przystąpienie do realizacji projektu
„Szkoły na tropie (elektro)odpadów", prowadzonego w ramach programu „Szkoły dla
Ekorozwoju" przez Fundację „Partnerstwo dla Środowiska". Sesja poświęcona temu
tematowi odbyła się 7 marca w Zespole Szkół im. Jana Pawła II.
Głównym założeniem projektu jest kształtowanie świadomości proekologicznej i rozwijanie odpowiedzialnych postaw społeczności szkolnej poprzez działania na rzecz ekorozwoju, oraz zaangażowanie młodzieży, nauczycieli i rodziców oraz firmy, organizacje pozarządowe i samorządy w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Realizując program szkoła może ubiegać się o jeden z dwóch certyfikatów „Szkół dla Ekorozwoju": Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej lub Zielona Flaga. Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej poświęcona była przygotowaniu planu działań ekologicznych na podstawie przeprowadzonego przez młodych radnych na terenie szkoły Audytu Ekologicznego.
Obradom przyglądali sie zaproszeni goście: Burmistrz Miasta, radni Rady Miejskiej, dyrektor szkoły oraz zaangażowani w projekt nauczyciele i uczniowie. W trakcie sesji młodzi radni dyskutowali na działań ekologicznych, które mogliby podjąć, aby zrealizować wymagania na II stopień certyfikacji. Wśród propozycji znalazły się między innymi przeprowadzenie akcji informacyjnych i reklamujących program „Szkoła dla Ekorozwoju": ogłoszenie konkursu na plakat ekologiczny związany z elektroodpadami, prowadzenie gazetki szkolnej, umieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły, a ponadto zorganizowanie zbiórki roślin doniczkowych, zbieranie deszczówki do podlewania roślin wokół szkoły, zorganizowanie wśród mieszkańców miasta zbiórki starych, niepotrzebnych urządzeń elektrycznych, zadbanie o czystość terenu wokół szkoły, zorganizowanie rajdu rowerowego promującego zdrowy styl życia. Podsumowując wszystkie propozycje Przewodniczący MRM Wojciech Kubasiak odczytał projekt uchwały o wsparciu ogólnoszkolnych działań ekologicznych przez Młodzieżową Radę i przyjęcie obowiązków koordynatora. Projekt chwały zawierał również konkretne propozycje działań. Uchwała ta została jednogłośnie przyjęta do realizacji.
W dalszej części zebrania prowadzący udzielił głosu przybyłym gościom. Głos zabrał Burmistrz Stanisław Lichosyt, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu sesji MRM i udzielił wskazówek do realizacji podejmowanych działań ekologicznych, zwracając szczególną uwagę na cel tych działań. Podkreślił, że zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska powinno być bezinteresowne, a wystarczającą nagrodą za nie powinna być satysfakcja ze zrobienia czegoś dobrego dla innych, dla środowiska naturalnego, a przez to i dla siebie.