Przejdź do stopki

Niezwykle cenne odkrycie w Kuźni Raciborskiej - zdjęcia z XIX wieku powróciły do Suchej Beskidzkiej

Treść

We wtorek 18 września 2012 roku w Sali Rycerskiej Suskiego zamku w obecności przedstawicieli władz samorządowych miasta, Starosty suskiego, dyrektorów instytucji kultury oraz placówek oświatowych, miała miejsce niecodzienna uroczystość związana z przekazaniem niezwykle cennego dla historii naszej miejscowości znaleziska, którym jest album z fotografiami Suchej, wykonanymi w 2 poł. XIX wieku.

Aktu przekazania na ręce Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta dokonała Pani Rita Serafin Burmistrz Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska, której towarzyszyła delegacja ze Szkoły Podstawowej na czele z Panią dyrektor Kingą Apollo, historykiem Wojciechem Gdeszem oraz uczniami szkoły.

Zwykły przypadek sprawił, że w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej w czasie prac inwentaryzacyjnych nauczyciel historii Pan Wojciech Gdesz odnalazł album ze zdjęciami wykonanymi w Suchej w 2. poł XIX wieku, który trafił w nieznanych okolicznościach do szkolnej izby regionalnej w latach 60 - tych XX wieku. O tym fakcie niezwłocznie poinformował Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta, który entuzjastycznie przyjął tę wiadomość, ponieważ fotografie wykonane w Suchej w tym czasie są niezwykłą rzadkością. Pokazują Suchą jeszcze w czasach, kiedy nie posiadała statusu miasta. Wskazuje na to zarówno rok przekazania albumu (1893), zwarty w dedykacji oraz dużo wcześniejsze datowanie z odręcznym opisem fotografowanych miejsc i bohaterów zdjęć. Album z widokami Suchej i okolic otrzymała hrabianka Maria Branicka, jedna z czterech córek Władysława hr Branickiego i Julii z Potockich, z okazji zaślubin ze znanym polskim politykiem księciem Zdzisławem Lubomirskim, które odbyły się w dniu 6 września 1893 roku. Zdjęcia z dużym prawdopodobieństwem zostały wykonane w atelier na zamku w Suchej, gdzie Braniccy, znani ze swoich pasji fotograficznych posiadali własne laboratorium. Zawiera 22 tablice z czarno-białymi fotografiami o wym: 22,8 x 16 cm, które przedstawiają m.in. ujęcia panoramiczne z różnych części miasta, zbiorowy portret elity ówczesnej Suchej, pracowników dworskich na czele z Edwardem Drapellą oraz następujące obiekty: zamek od strony ogrodu i oranżerii, stary kościół, kaplicę, wille dworskie, budynek dworca i browar. Trzy fotografie zostały wykonane w Stryszawie.

„Te zdjęcia są dla nas prawdziwym skarbem, mieliśmy wielkie szczęście, że to właśnie taki człowiek jak pan Wojciech Gdesz znalazł je i zdecydował wraz z Panią burmistrz przekazać naszemu miastu czyli do miejsca ich pochodzenia. Pan Wojciech od momentu odnalezienia albumu zaangażował w całą sprawę dzieci ze swojej szkoły, które uczy historii i razem uczestniczyli w procesie przekazania zdjęć. Niewątpliwie dla tych młodych ludzi była to najcenniejsza lekcja, którą zapamiętają na całe życie oraz przykład społecznej postawy i odpowiedzialności" – powiedział burmistrz Stanisław Lichosyt.

Podczas uroczystości burmistrz wraz z przewodniczącym Rady Miasta Bogusławem Ćwiękałą wręczyli delegacji z Kuźni Raciborskiej na czele z Panią burmistrz Ritą Serafin specjalne podziękowania od mieszkańców Suchej Beskidzkiej.

Album został przekazany Muzeum Miejskiemu Suchej Beskidzkiej, gdzie poddany zostanie digitalizacji i konserwacji. W przyszłym roku muzeum zaplanowało wystawę ukazująca historię Suchej od momentu lokacji do czasów współczesnych. Fotografie, jako niezwykle ważne i cenne źródło historyczne oraz ikonograficzne stanowić będą zasadniczą część ekspozycji, która ukaże rozwój miasta w 2 poł. XIX wieku, a więc w okresie ważnych przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej im Gaspare Castiglione pod kierownictwem Pani Agnieszki Bernackiej. Uczniowie szkół wzięli udział w lekcjach muzealnych poświęconych historii miasta oraz prezentowanych wystaw.

Barbara Woźniak
Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej

 

Fotografie od 3 do 12 - Krzysztof Świtek