Przejdź do stopki

Inauguracja działalności Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej

Treść

Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej rozpoczęła swoją działalność. Uroczyste rozpoczęcie pierwszego roku szkolnego odbyło się 4 września 2012 r. w sali rycerskiej suskiego zamku. Na tę szczególną uroczystość przybyli zaproszeni goście, a także uczniowie wraz z rodzicami oraz kadra pedagogiczna.

 

W swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt przedstawił historię powstania szkoły. Pomysł, by taka szkoła w Suchej Beskidzkiej powstała, pojawiał się już od dłuższego czasu, jednakże dopiero teraz dzięki determinacji i intensywnej pracy możliwe było utworzenie placówki. Szkoła Muzyczna w Suchej Beskidzkiej jest pierwszą tego typu placówką w całym powiecie suskim. Dotychczas uzdolniona młodzież, aby rozwijać swoje pasje, musiała dojeżdżać do szkół w Wadowicach lub w Żywcu. Burmistrz zaznaczył, że nasze miasto jest nie tylko centrum administracyjnym regionu, ale również edukacyjnym. Nowo powstała szkoła muzyczna jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie kształcenia muzycznego wśród dzieci i młodzieży.
 
Szczególne słowa podziękowania Burmistrz Miasta skierował w stronę wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, by w Suchej Beskidzkiej mogła powstać szkoła muzyczna. Podkreślił, że był to ogrom pracy wymagający intensywnego tempa. Pomysł utworzenia nowej szkoły poparła jednomyślnie Rada Miejska w Suchej Beskidzkiej, która zabezpieczyła odpowiednie środki, a 27 czerwca 2012 r. podjęła uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia placówki. Ważnym etapem powstawania szkoły była opinia wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury, pani Lidii Skrzyniarz. W wyniku audytu zakończonego pozytywną opinią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził zgodę na zawarcie porozumienia z Gminą Sucha Beskidzka na prowadzenie przez nią Szkoły Muzycznej I stopnia. Na wniosek Burmistrza Miasta Rada Miejska 31 lipca br. podjęła ostateczną decyzję w sprawie utworzenia szkoły i zatwierdziła jej statut. Burmistrz Miasta podziękował wszystkim swoim współpracownikom za intensywną pracę nad tym szczególnym zadaniem. Podkreślił, że udział w tym historycznym dla naszego miasta i powiatu wydarzeniu miała również pani poseł Joanna Bobowska, która sama będąc z zamiłowania muzykiem, wspierała nasz Samorząd w aspiracjach do utworzenia w Suchej Beskidzkiej szkoły muzycznej. Niezbędnego wsparcia udzielił również Starosta Suski Tadeusz Gancarz oraz ksiądz proboszcz Stanisław Bogacz. Ogrom pracy w zorganizowanie szkoły włożyła powołana na dyrektora pani Renata Trybała. Burmistrz Miasta, wręczając pani dyrektor akt nominacji, skierował w jej stronę szczególne podziękowania oraz życzenia owocnej pracy i wielu sukcesów.
 
Zabierając głos dyrektor Renata Trybała podkreśliła, że szkoła muzyczna w Suchej Beskidzkiej to spełnienie marzeń wielu osób – tych, którzy chcą rozwijać swoje pasje, ale również i tych, którzy pragną podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Stąd też słowa podziękowania skierowała do Burmistrza Miasta, który swoimi zdecydowanymi działaniami doprowadził do tego, że oto Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej inauguruje swoją działalność. Pani dyrektor przedstawiła kadrę pedagogiczną, która będzie miała zajęcia z dziećmi przyjętymi do szkoły. Nawiązując do procesu rekrutacji, dyrektor Trybała zaznaczyła, że wybór najlepszych kandydatów spośród tak szerokiego grona chętnych było niezwykle trudnym zadaniem. Na 48 miejsc było aż 172 kandydatów. Ostatecznie Burmistrz Miasta zdecydował o utworzeniu trzech oddziałów, do których zostało przyjętych łącznie 54 uczniów.
 
W Suchej Beskidzkiej muzyka pełni bardzo ważną rolę. Działa tu wiele zespołów, a tradycje muzyczne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jednym z zespołów, który promuje nasze miasto w Polsce i poza jej granicami, jest Kapela Mała Ziemia Suska, która uświetniła inaugurację działalności Szkoły Muzycznej I stopnia.
 
Szkoła Muzyczna I stopnia w Suchej Beskidzkiej prowadzi naukę gry na następujących instrumentach: fortepian, skrzypce, saksofon, trąbka, gitara. Nauka prowadzona jest w dwóch cyklach: 4-letnim dla uczniów w wieku od 9 do 16 lat oraz 6-letnim dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Siedziba szkoły mieści się w Szkole Podstawowej nr 2. Szkoła jest prowadzona przez Samorząd Gminy Sucha Beskidzka, nadzór nad nią sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.