Przejdź do stopki

Trwają prace przy rozbudowie sieci kanalizacyjnej

Treść

Rozbudowa kanalizacji sanitarnej jest jednym z priorytetów samorządu Suchej Beskidzkiej, co roku powstają nowe odcinki sieci. Około 80 proc. mieszkańców miasta odprowadza już ścieki do oczyszczalni, tak więc do całkowitego skanalizowania pozostało niewiele. Końcowy etap tych inwestycji jest jednak niezwykle trudny, przede wszystkim ze względu na rozproszoną zabudowę i ukształtowanie terenu.

 

Obecnie budowa kanalizacji sanitarnej prowadzona jest w dwóch rejonach miasta, tj. na osiedlu Garce oraz przy ulicy Zasypnica - Zagrody. Oba te przedsięwzięcia poprzedzone były przedłużającymi się procesami przygotowawczymi przed uzyskaniem pozwoleń na budowę. W przypadku Zasypnicy nie było uregulowanego stanu prawnego działki, po której przebiegać miał kolektor i konieczna była decyzja Starosty o ograniczeniu sposobu korzystania z tej nieruchomości. Natomiast prace projektowe na Garcach przedłużał brak zgody właścicieli gruntów na przeprowadzenie kanalizacji w sposób najbardziej optymalny i uwzględniający wszystkie posesje objęte zasięgiem sieci. Tu jednak można było się przekonać po raz kolejny, że tzw. „czynnik ludzki” może skutecznie utrudniać i blokować tego typu inwestycje, zwłaszcza tam, gdzie warunki terenowe nie pozwalają na inny przebieg kanalizacji. W rezultacie nie wszystkie posesje zostaną podłączone do sieci, a w dodatku kolektor musiał być zaprojektowany w wąskiej drodze asfaltowej, stanowiącej jedyny dojazd do osiedla. Z powyższych względów mieszkańcy osiedla Garce muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż na czas robót ziemnych konieczne jest całkowite wyłączenie z ruchu drogi dojazdowej - innego wyjścia nie ma. Warto zaznaczyć, że mimo trudnych warunków terenowych (duże spadki , sposób zabudowy), prace kanalizacyjne przebiegają terminowo.
Kolektor sanitarny na os. Garce umożliwi podłączenie do miejskiej sieci sanitarnej kolejnych 26 gospodarstw, a w przypadku ulicy Zasypnica będzie to 17 budynków. Planowany termin zakończenia prac mija 31 sierpnia. Inwestycje są realizowane przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w formie częściowo umarzalnej pożyczki po osiągnięciu efektu ekologicznego.