Przejdź do stopki

Różne kultury, jedna Europa

Treść

Podczas Dni Ziemi Suskiej 2012, które odbywały się w dniach 22 – 24 czerwca, w naszym mieście gościły delegacje z miast partnerskich – z włoskiego Ceriale (10 osób), węgierskiego Jászberény (31 osób) oraz z Fromborka (17 osób).

Zaproszeni goście brali udział w imprezach organizowanych w ramach Dni Ziemi Suskiej oraz w 17. Suskich Spotkaniach z Folklorem, ale głównym celem ich przybycia był udział w realizowanym przez nasze miasto projekcie „Różne kultury, jedna Europa”.
Celem projektu była m.in. wymiana doświadczeń oraz refleksja na temat przyszłości społeczności europejskiej. Delegaci z miast partnerskich wzięli udział w panelach dyskusyjnych - pierwszy z nich odbył się 22 czerwca w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, natomiast kolejny 23 czerwca w Bibliotece Suskiej. Tematem pierwszego spotkania było „Wykluczenie społeczne i starzenie się społeczeństwa” i uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele instytucji pomocy społecznej. Omówiony został przede wszystkim problem wykluczenia z życia społecznego osób starzejących się oraz pokazano, w jaki sposób można zachęcić starsze osoby do aktywnego udziału w życiu lokalnych społeczności. Warto dodać, że obecny rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej i w tym kontekście ukazany został potencjał, jaki tkwi w integrowaniu osób młodszych i starszych i we wspólnych ich działaniach.
Kolejne spotkanie dotyczyło „Współpracy międzypokoleniowej na płaszczyźnie kulturalnej”. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz oraz instytucji kultury, zwłaszcza bibliotek. W dyskusji podkreślano, że obecnie biblioteki nie są jedynie miejscami, w których wypożycza się książki, ale są przede wszystkim przestrzenią integracji międzypokoleniowej, gdyż poprzez swoje działania umożliwiają różnego typu spotkania i realizację pomysłów. Dlatego też tak ważna jest współpraca starszego i młodego pokolenia przy realizacji wspólnych przedsięwzięć, mających na celu zachowanie i promowanie europejskiej historii, tradycji i kultury.
Oprócz udziału w dyskusjach panelowych, delegaci z miast partnerskich aktywnie uczestniczyli w Dniach Ziemi Suskiej oraz w 17. Suskich Spotkaniach z Folklorem, podczas których publiczność obejrzała występy zespołu z Jászberény, piosenkarki Sary Bottero z Ceriale oraz wokalisty Krzysztofa Piotrowskiego z Fromborka. W piątek na suskim orliku rozegrany został również towarzyski mecz o Puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, w której reprezentacja naszego miasta wygrała z drużyną z Jászberény.
Podsumowanie projektu odbyło się w niedzielny wieczór na sali rycerskiej suskiego zamku. Uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami z dyskusji, konkretnymi wnioskami oraz propozycjami dalszej współpracy. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: http://citizenship.sucha-beskidzka.pl/index.html.
Przeprowadzenie przedsięwzięcia w takim wymiarze możliwe było dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej w wysokości 7 tys. euro dla projektu realizowanego w ramach programu Europa dla Obywateli 2007-2013.