Przejdź do stopki

Maria Grzechynka laureatką Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”

Treść

W tegorocznej edycji prestiżowego Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”, który jest najpopularniejszą inicjatywą Koalicji Marek Ziem Górskich, laureatką została zgłoszona do konkursu przez Burmistrza Stanisława Lichosyta pani Maria Grzechynka, Kanclerz Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.


Celem konkursu jest wyróżnienie osób i firm, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do promocji i rozwoju ziem górskich. W tym roku konkurs odbywał się w ramach projektu „Polsko-słowacka inicjatywa promocji i rozwoju marek ziem górskich” i po raz pierwszy obejmował swoim zasięgiem teren pogranicza polsko-słowackiego, w tym m.in. Żywiecczyznę, Podhale i Liptov. W Konkursie udział wzięli Polacy i Słowacy, którzy zgłaszali kandydatury z obu krajów do poszczególnych kategorii:



- Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich,
- Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich,
- Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich,
- Dziennikarz Ziem Górskich,
- Samorządowiec Ziem Górskich,
- Osobowość Ziem Górskich.

Laureaci zostali wybrani przez polsko-słowacką Kapitułę. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone laureatom podczas uroczystej Gali Finałowej Konkursu, która odbyła się 14 kwietnia 2012 r. w Żywcu. Podczas Gali nadano również tytuły Ambasadora Ziem Górskich, którymi zostali Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego oraz Tadeusz Frąckowiak, Konsul Honorowy RP na Słowacji. Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach laureatami w kategorii Średni Przedsiębiorca Marek Ziem Górskich zostali Anna Urbańska, właścicielka Zakładu Produkcyjnego Ciastkarnia Piekarnia „Urbańscy” oraz Kazimierz Gacek - producent źródlanej wody Kuracjusz Beskidzki.

Pani Maria Grzechynka, laureatka Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”, jest osobą w szczególny sposób zaangażowaną w rozwój i promocję terenów górskich. Jest główną inicjatorką oraz założycielką Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej i od momentu założenia szkoły pełni funkcję Kanclerza uczelni przygotowującej kadry dla sektora turystycznego, PR i branży informatycznej. Dzięki jej zaangażowaniu oraz bogatej ofercie szkoła stała się centrum edukacyjnym o zasięgu ponadregionalnym oraz liczącym się partnerem samorządów lokalnych, instytucji i przedsiębiorstw. Jako Kanclerz WSTiE podejmuje szereg inicjatyw o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym z zakresu turystyki, kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Od 1994 r. Pani Maria Grzechynka jest również Dyrektorem Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Kadr Fundacji Spółdzielczy Fundusz Oświaty Wiejskiej. Od 2007 r. w ramach Fundacji prężnie działa w Suchej Beskidzkiej niepubliczna placówka doskonalenia nauczycieli - Europejskie Centrum Edukacji, której inicjatorką  i dyrektorką jest również Pani Maria Grzechynka. Pod jej kierownictwem ODiDK zrealizował Pilotażowy Program Leader+ na Podbabiogórzu, a jego efektem końcowym była rejestracja Stowarzyszenia LGD Podbabiogórze. O wkładzie Pani Marii Grzechynki w dynamiczny rozwój regionu mogą świadczyć również koordynowane przez nią projekty szkoleniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw z Polski południowej.

15 kwietnia na terenie Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego Dębina w Żywcu otwarta została wystawa marek ziem górskich, w których prezentowali się również firma Kuracjusz oraz Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii z Suchej Beskidzkiej. Wystawa odbyła się w ramach inicjatywy, której celem jest m.in. promowanie ludzi, walorów turystycznych i ekonomicznych jednego z najczystszych ekologicznie obszarów w naszym kraju. Podstawowym celem Koalicji jest doprowadzenie do sytuacji, w której firmy z terenów górskich będą mogły zwiększyć sprzedaż wytwarzanych przez siebie produktów dzięki wykorzystywaniu pozytywnego wizerunku naszego regionu.