Przejdź do stopki

Nie wypalajmy traw !

Treść

Niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, służby leśne, policjanci i strażnicy miejscy, jest zwyczaj wiosennego wypalania traw. W wyniku nierozwagi osób, które dokonują tego procederu, dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji, które często kończą się tragicznie. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej w ubiegłym roku gasili 111 pożarów na terenie naszego powiatu. Należy mieć świadomość, że nawet mały pożar trawy w chwili nieuwagi bądź podmuchu wiatru może wymknąć się spod kontroli i szybko zagrozić sąsiednim zabudowaniom, obszarom leśnym oraz ludziom. 

Wypalanie traw niesie ze sobą wiele zagrożeń, takich jak:

- co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie,
- do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych będących trucizną dla ludzi i zwierząt,
- wypalanie traw i związane z tym duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do kolizji i wypadków drogowych,
- wysuszone po zimie trawy palą się bardzo szybko a rozprzestrzenianiu się ognia pomagają powiewy wiatru,
- giną zwierzęta domowe, duże zwierzęta leśne, gryzonie, płazy, gady a także owady, które pełnią ważną rolę w  ekosystemie ziemi,
- płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej,
- wypalanie traw to duże zagrożenie dla lasów – ogień przenosząc się na obszary leśne, niszczy drzewostany, które odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Przypominamy, że wypalanie traw jest wykroczeniem z art. 82 § 1 Kodeksu Wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność tego, kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobieganiu i zwalczaniu pożarów – grozi za to kara aresztu, grzywny albo kara nagany. Zapisy dotyczące zakazu wypalania traw znajdują się również w Ustawie o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. W art. 124 jest zapis: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Natomiast w art. 131 ustawodawca zapisał m.in., że „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu lub grzywny”. 

Od sierpnia 2004 r. obowiązują również przepisy dotyczące dopłat rolniczych, które mówią, ze wypalanie traw jest działaniem wbrew tzw. dobrej kulturze rolnej, a rolnicy dopuszczający się takich praktyk mogą zostać pozbawieni dopłat bezpośrednich.