Przejdź do stopki

Budowa lądowiska przy ZOZ w Suchej Beskidzkiej

Treść


Przy szpitalu w Suchej Beskidzkiej powstanie lądowisko dla śmigłowców pogotowia ratunkowego. Konieczność budowy lądowiska jest podyktowana wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011 roku, według których każdy szpital wyposażony w Szpitalny Oddział Ratunkowy powinien posiadać lądowisko dla śmigłowców, tak by do transportu chorego nie używano karetki, lecz trafiał on z helikoptera prosto na oddział ratunkowy.



Lądowisko usytuowane zostanie w miejscu dotychczasowego utwardzonego terenu do lądowania i będzie wykorzystywane jedynie do obsługi lotów ratowniczych. ZOZ w Suchej Beskidzkiej nie posiada własnego śmigłowca sanitarnego, korzysta z usług Lotnictwa Pogotowia Ratunkowego. Lądowisko powinno stwarzać odpowiednie warunki bezpieczeństwa, zarówno dla pacjenta, jak i dla załogi śmigłowca. Najważniejsze z nich to możliwość bezpiecznego lądowania w dzień i w nocy (niezależnie od pogody) oraz bliskość Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, która zapewni możliwość transportu pacjenta ze śmigłowca do oddziału. Istotną zaletą lądowiska jest możliwość wykorzystania alternatywnej drogi transportu, omijającej korki na drogach. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, gdy pacjent wymaga szybkiego przewiezienia do specjalistycznej placówki, na przykład w Krakowie.


ZOZ w Suchej Beskidzkiej budowę lądowiska realizuje w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. W grudniu ubiegłego roku Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka określił środowiskowe uwarunkowanie zgody na realizację przedsięwzięcia. Ze względu na rodzaj i skalę przedsięwzięcia inwestycja nie wymaga specjalnych działań zapobiegawczych czy ograniczających oddziaływanie na środowisko. Prace budowlane już się rozpoczęły, a umowny termin ich zakończenia planowany jest na koniec maja bieżącego roku. Koszt budowy lądowiska to niemal 800 tys. zł; z czego prawie 500 tys. zł stanowią środki unijne, natomiast pozostałe to środki własne szpitala.