Przejdź do stopki

Konferencja o przyszłości energetycznej

Treść


W suskim ratuszu 17 stycznia 2012 r. odbyła się debata na temat efektywności energetycznej oraz szans i barier związanych z rozwojem nowoczesnych technologii. Inicjatorami spotkania byli Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Forum Rozwoju Efektywnej Energii. W debacie udział wzięli eksperci Forum FREE – dr Andrzej Hałasiewicz z kancelarii prezydenta RP, dr inż. Arkadiusz Węglarz z Politechniki Warszawskiej i dr hab. inż. Janusz Mikuła, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, jak również Starosta Suski, burmistrzowie i wójtowie gmin z powiatu suskiego oraz radni miejscy i powiatowi. Głównym celem spotkania była identyfikacja barier prawnych, finansowych i inwestycyjnych utrudniających rozwój efektywności energetycznej na terenach o rozproszonej zabudowie. Spotkania o tej tematyce są ważne dla samorządowców i lokalnych przedsiębiorców, gdyż pozwalają na wymianę doświadczeń oraz budowanie świadomości na temat możliwości związanych z wykorzystaniem przez gminy innowacyjnych i przyjaznych środowisku źródeł energii.

Konferencję rozpoczął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka, który podkreślił, że zrównoważony rozwój społeczności lokalnej od lat jest jednym z priorytetów naszego miasta. Dotychczas podejmowane przez samorząd działania zostały docenione m.in. przyznanym tytułem Mecenasa Polskiej Ekologii, certyfikatem Gmina Przyjazna Środowisku czy 11. miejscem w rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Jednak na drodze do wdrażania ekologicznych i efektywnych energetycznie rozwiązań wciąż stoi wiele przeszkód natury prawnej i ekonomicznej, stąd też konieczność rozmów o barierach i szansach rozwoju energetycznego Polski lokalnej.
Eksperci Forum FREE przedstawili prezentacje na temat rozwoju energetycznego polskiej wsi w kontekście zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych, nowoczesnych rozwiązań energetycznych i korzyści wynikających z ich wdrażania oraz roli państwa i samorządów gminnych w rozwoju energetyki rozproszonej. Zachęcali również samorządowców do lobbowania na rzecz zmian w prawie tak, by ułatwiało wdrażanie nowoczesnych technologii (np. urządzeń hybrydowych, wspieranych przez gaz płynny, solary i pompy ciepła). Na koniec spotkania uczestnicy złożyli głosy poparcia pod postulatami tzw. Zielonej Karty.