Koncert noworoczny
Treść
W przepięknej zimowej scenerii Suskiego Zamku w piątkowy wieczór 20
stycznia 2012 r. odbył się Koncert Noworoczny pod patronatem Burmistrza
Miasta Sucha Beskidzka. Koncerty Noworoczne wpisały się już na stałe w
kalendarz artystyczny i cieszą się coraz większym zainteresowaniem i
powodzeniem, o czym świadczy choćby fakt, że bilety na tę imprezę
zostały wykupione jeszcze w listopadzie.
Spotkanie rozpoczął Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt. Witając publiczność oraz artystów życzył wszystkim wielu wrażeń z koncertu oraz wszelkiej pomyślności w nowym roku. Małgorzata Jeruzal-Kupczak, która prowadziła koncert, przedstawiła artystów, a byli nimi: Justyna Dyla (sopran), Swietłana Kaliniczenko (liryczny sopran koloraturowy), Dariusz Stachura (tenor) oraz Jarosław Wewióra (tenor). Śpiewakom towarzyszył zespół „Camerata Impuls” pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej. Orkiestra ta została założona w roku 1992 z inicjatywy Małgorzaty Kaniowskiej przez studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i od chwili powstania bierze udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach oraz w szeregu spektakularnych przedsięwzięciach muzycznych na terenie Polski i za granicą. Swietłana Kaliniczenko urodziła się w Novomoskovsk na Ukrainie, jest absolwentką Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie. Była solistką Państwowego Teatru Opery i baletu w Dniepropetrowsku. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. W Polsce zadebiutowała partią Ewy na scenie Opery Wrocławskiej w premierowym przedstawieniu opery „Raj utracony” Krzysztofa Pendereckiego. Obecnie jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Justyna Dyla jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2009 roku występuje jako solistka Opery Śląskiej. Dariusz Stachura jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. W 1989 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Lenskiego w operze Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. Po koncertach w Chicago, pełnymi bisów i owacji na stojąco, prasa amerykańska okrzyknęła łódzkiego tenora „polskim Pavarottim”. Sam mistrz Pavarotti powiedział o tym artyście „grande tenore polacco”. Jarosław Wewióra jest solistą Opery Śląskiej i Operetki oraz laureatem licznych konkursów wokalnych. Ten zdolny tenor młodego pokolenia studiował we Włoszech, a debiutował w 1998 r. na Festiwalu „Wratislavia Cantans”. Współpracował z operami oraz teatrami muzycznymi w Polsce i Czechach. W repertuarze Wewióry znajdują się dzieła oratoryjne, operowe, operetkowe oraz cykle pieśni. Na bazie włoskich inspiracji młody tenor nagrał też płytę z pieśniami włoskimi i neapolitańskimi.
Wprowadzając nastrój świąteczny artyści rozpoczęli koncert kolędą „Cicha noc”. W pierwszej części koncertu dominował repertuar operowy, natomiast w drugiej części publiczność wysłuchała znanych przebojów operetkowych. W programie trwającej ponad dwie godziny gali znalazły się m.in. utwory Straussa, Kalmana, Lehára czy też Verdiego („Libiamo” z opery „Traviata”). Nie zabrakło oczywiście operetkowych „przebojów”, takich jak na przykład klasyczny duet „Usta milczą” z operetki „Wesoła Wdówka” i „W rytm walczyka” z operetki „Zemsta nietoperza” Franza Lehára, . Publiczność miała okazję włączyć się do śpiewu piosenki „Funiculì, Funiculà”, korzystając z zachęt i rad Dariusza Stachury.
Solowe popisy artystów, przeplatane duetami operetkowymi, muzycy zakończyli znanym przebojem „Time to say goodbye”, po czym zabrzmiał Marsz Radetzkyego. Publiczność wypełniająca Salę Rycerską, owacją na stojąco żegnała artystów, którzy utworami wykonywanymi na bis odwdzięczyli się za wspaniałe przyjęcie.