Narodowe Święto Niepodległości
Treść
„Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili” - te słowa Józefa Piłsudskiego przypominają o tych wydarzeniach sprzed lat, kiedy to po latach zaborów państwo polskie odrodziło się i odzyskało niepodległość. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski został w 1937 r. oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 r. obchodzony jako Święto Niepodległości. Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero Sejm IX Kadencji w 1989 r. przywrócił narodowi to święto, które jest jednym z najważniejszych obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.
Obchodzona w tym roku 93. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, miała w Suchej Beskidzkiej uroczystą oprawę. Obchody święta rozpoczęły się o godzinie 10, kiedy to Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka, Starosta Suski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej złożyli kwiaty na Kwaterze Wojskowej, znajdującej się na suskim cmentarzu. Część artystyczna przygotowana została przez młodzież i nauczycieli z Gimnazjum Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej. Występ rozpoczął się o 10.30 w Kościele Parafialnym p. w. NNMP i dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń. Po występie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Uroczystą oprawę nabożeństwa podkreślał udział Miejskiej Orkiestry Dętej, kapeli Mała Ziemia Suska, jak również obecność pocztów sztandarowych, reprezentowanych przez: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Oddział PTTK Sucha Beskidzka, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Błądzonka, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Miasto, Koło Pszczelarzy „Jodła”, Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół im. Walerego Goetla, Zespół Szkół im. Wincentego Witosa oraz Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz na ulicę Józefa Piłsudskiego, gdzie pod tablicą upamiętniającą wielkiego Marszałka kwiaty złożyli: delegacja władz miejskich na czele z Burmistrzem Miasta Sucha Beskidzka, delegacja Powiatu Suskiego na czele ze Starostą Suskim, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, delegacja Związku Zawodowego „Solidarność” Podregionu Sucha, delegacja Zarządu Miejskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, delegacja Oddziału PTTK Sucha Beskidzka, delegacja Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej, delegacja Suskiego Stowarzyszenia Kobiet „Samopomoc”, delegacja z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, delegacja ze Szkoły Podstawowej Nr 2, delegacja z Filii Szkoły Podstawowej Nr 2, delegacja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie, delegacja z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa, delegacja z Zespołu Szkół im. Walerego Goetla.
W krótkim wystąpieniu Burmistrz Miasta podziękował zebranym za liczne przybycie, które jest znakiem pamięci o ojczyźnie i przypomniał, że naszym obywatelskim obowiązkiem jest również angażowanie się w bieżące sprawy kraju, w tym także udział w wyborach. Na zakończenie uroczystości Miejska Orkiestra Dęta zaprezentowała repertuar utworów patriotycznych. Obchody Święta Niepodległości w Suchej Beskidzkiej zakończyły się wieczorem na Zamku Suskim, gdzie odbył się koncert laureatów IV Festiwalu Pieśni Patriotycznej pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka „To Polska – Moja Ojczyzna”.