Przejdź do stopki

Nowojorski jubileusz 35 lecia Seido Karate

Treść

W dniu 15 października w Hunter College w Nowym Jorku odbył się 35 Międzynarodowy Turniej Seido Karate z okazji obchodów jubileuszu 35 lecia powstania World Seido Karate Organization.
W turnieju wystartowało ponad 200 zawodników z następujących Państw: USA, Jamajki,  Japonii, Wielkiej Brytanii, Indii, Południowej Afryki i Polski.  Polskę reprezentowali: Jacek Spisak 3 Dan, Adam Kmiecik 3 Dan, Monika Kruszecka 1 Dan oraz suszanin Piotr Michulec 3 Dan.

Turniej rozgrywany był w 3 konkurencjach indywidualnych: kata, kumite i tameshiwarii (łamanie desek) oraz w konkurencji drużynowej. Zwycięzcą konkurencji drużynowej zostawała drużyna, której zawodnicy zdobyli najwięcej punktów. Zwycięzcy walki finałowej w kategorii kobiet i mężczyzn zdobywali tytuł „Grand Champion”.

Turniej rozpoczął się od konkurencji kata czarnych pasów. Piotr Michulec startował w kategorii stopnia mistrzowskiego 3 Dan i zaprezentował kata Kanku, otrzymując łączną notę 46,1 pkt na 50 możliwych do uzyskania co pozwoliło mu na zajęcie 3 miejsca. 1 miejsce zdobył Jacek Spisak z wynikiem 47,1 a 2 miejsce Leszek Koch 46,6 pkt.

W konkurencji kumite Piotr Michulec startował w kategorii średniej do 79 kg. Niestety po 2 walkach odpadł z dalszych walk w turnieju. W finale walk kobiet spotkała się reprezentantka USA i Japonii. Zwyciężyła Maura Corrigan pokonując Kitty Chan i zdobywając tytuł „Grand Champion”.
W walce finałowej mężczyzn Chris Sinclaire pokonał Davida Hood i zdobył tytuł „Grand Champion”.
Najbardziej wszechstronnym zawodnikiem turnieju, który zdobył największą liczbę punktów we wszystkich konkurencjach łącznie wśród mężczyzn został David Hood. Wśród kobiet najwszechstronniejszą zawodniczką została Maura Corrigan.

Najlepszą drużyną turnieju została drużyna w skład której wchodził mieszkaniec Suchej Beskidzkiej Piotr Michulec.  Zawodnicy tej drużyny zdobyli łącznie największą liczbę punktów we wszystkich konkurencjach i zdobyli 1 miejsce drużynowo.

Na ostatni punkt turnieju wszyscy oczekiwali z niecierpliwością. Nidaime Akira Nakamura demonstrował  łamanie bloków lodów. Na środek hali wniesiono 5 brył lodu, każda o grubości 20 cm. Po ustawieniu bloków lodów na hali zapanowała głęboka cisza. Nidaime kilka razy podszedł do bloków sprawdzić czy wszystko jest dobrze ustawione, chwila medytacji, krótkie okrzyki wsparcia od wszyskich, Nidaime podbiega… i 5 bloków lodu pęka jak zapałki po kopnięciu Nidaime.
Ogromne brawa i gratulacje od wszystkich dla Nidaime.

35 Międzynarodowy Turniej Seido Karate był wspaniałą okazją do spotkania wszystkich Seido Karateków z różnych stron świata, żeby podkreślić, że ważna jest nie tylko rywalizacja sportowa ale także wzajemne relacje pomiędzy studentami Seido Karate. Wspaniała atmosfera, wzajemny szacunek dla wszystkich, uśmiech, życzliwość towarzyszyły wszystkim podczas trwania całego turnieju.  Z okazji jubileuszu listy gratulacyjne przysłali: Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joseph R. Biden Jr,Burmistrz Nowego Jorku Michael R. Bloomberg, Senatorowie USA oraz Konsul Generalny Japonii, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej Nowego Jorku.
Podczas turnieju odbył się również pokaz najmłodszych studentów Seido Karate. Pokaz w wykonaniu dzieci został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Jak co roku Kaicho i Nidaime w imieniu fundacji Kaicho Nakamury „SEIDO JUKU KARATE” przekazali środki finansowe dla:
-wdów i dzieci rodzin strażaków i policjantów, którzy zginęli na służbie ;
-japońskich rodzin poszkodowanych w wyniku wybuchu w elektrowni atomowej w Fukushimie;
-weteranów wojennych i niewidomych.

W ramach obchodów 35 lecia Seido Karate w niedzielę 16 października odbyło się uroczyste otwarcie nowego dojo, będącego spełnieniem marzeń Kaicho Tadashi Nakamury, który nowemu dojo nadał japońską nazwę „Johshin Honzan”. Nowe dojo to szczególne miejsce, to miejsce gdzie studenci Seido Karate będą przypominać sobie i innym, że szczerość i pokora powinny triumfować nad naszym ego.
Od polskich instruktorów Kaicho otrzymał pamiątkowy kryształowy puchar a od Piotra Michulca album o Suchej Beskidzkiej.

Po zakończonych uroczystościach otwarcia nowego dojo „Johshin Honzan” w ramach obchodów Jubileuszu 35 lecia Seido Karate, polscy instruktorzy uczestniczyli w treningu czarnych pasów z Kaicho Tadashi Nakamurą. Podczas treningu Piotr Michulec i inni posiadacze 3 Danów pod okiem Kaichi i Shuseki Shihan Chrisa i Shuseki Shihan Besta doskonalili kata Seido Enpi No Kata Dai i Kanku.  Kaicho i Shuseki Shihan zwracali uwagi na najdrobniejsze szczegóły. Niestety czas szybko płynie i musieliśmy się pożegnać z Kaicho i Nidaime.