Wystawa fotografii Adama Wróbla
Treść
W salach ekspozycyjnych suskiego zamku prezentowana jest wystawa fotografii Adama Wróbla pt. „Beatyfikacja Jana Pawła II, Watykan 1 Maja 2011 r.”. Uroczysty wernisaż odbył się w niedzielę, 16 października, czyli w 33. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Organizatorami tego wydarzenia były Galeria Sztuki – Zamek i Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej.
Adam Wróbel to fotograf pochodzący z Suchej Beskidzkiej, obecnie studiuje w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Operatorskim. Prezentowana Wystawa jest jego drugą wystawą indywidualną. Jak sam wspominał, pomysł na fotoreportaż z uroczystości beatyfikacyjnej narodził się w Rzymie, kiedy to otrzymał akredytację na wykonywanie zdjęć z tego wydarzenia. Część zdjęć z prezentowanej wystawy powstała w noc poprzedzającą beatyfikację i oddaje klimat nocnego czuwania przy Koloseum. Kolejne zdjęcia pochodzą z dnia beatyfikacji. Zawarte są na nich nie tylko najważniejsze chwile tego dnia, ale przede wszystkim oddana jest na nich ta szczególna atmosfera Wiecznego Miasta, w którym zebrały się rzesze ludzi z całego świata, pragnących oddać cześć błogosławionemu Janowi Pawłowi II.
Szczególnym gościem niedzielnego wernisażu był prof. Gabriel Turowski. Jest to osoba w sposób szczególny związana z Janem Pawłem II. W 1949 r. narodziła się ich przyjaźń i przez kolejne lata profesor towarzyszył mu w ważnych chwilach jego życia. W dniu 19 maja 1981 r. prof. Turowski znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata, mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Jana Pawła II po zamachu. Długoletni przyjaciel Ojca Świętego w barwny sposób opowiadał o fenomenie postaci papieża, o swoich odczuciach związanych z Przyjacielem a także wracał do ważnych chwil w jego życiu, przede wszystkim do zamachu 13 maja 1981 r. Gabriel Turowski zwracał uwagę na świętość Jana Pawła II i proponował takie spojrzenie na prezentowaną wystawę, by skłaniała ona do refleksji oraz wdzięczności za Wielkiego Polaka, którego nazwał Ambasadorem Polski Wszech Czasów.
Po wystąpieniu prof. Gabriela Turowskiego zebrani licznie goście obejrzeli wystawę Adama Wróbla wraz z wystawą towarzyszącą pt. „Prowadzi nas szlakami prawdy”, przygotowaną przez Kurię Bielsko-Żywiecką oraz Wydawnictwo i Studio Filmowe Anima Media w Bielsku-Białej. Zdjęcia tworzące tę wystawę pochodzą z lat 1952–1954 i pokazują młodego Karola Wojtyłę w otoczeniu swoich kolegów i koleżanek podczas wakacji, spędzanych na wędrówkach po Beskidach, Bieszczadach oraz Mazurach. Unikatowe, wielkoformatowe fotografie opatrzone są komentarzami uczestników tych wypraw, co przybliża konkretne sytuacje oraz pomaga oddać atmosferę grona przyjaciół przyszłego Ojca Świętego, czyli grupy osób zwanej „Rodzinką” lub „Środowiskiem”. Autorami fotografii są nieżyjący już Stanisław Rybicki i Jerzy Ciesielski.
Uczestnicy wernisażu mieli okazję nabyć książki prof. Turowskiego i uzyskać od niego pamiątkowe wpisy. Każdy, kto podszedł do niego z prośbą o dedykację, miał możliwość odbycia z nim rozmowy i otrzymać osobistą adnotację w książce.
W części artystycznej wernisażu goście wysłuchali fragmentów Tryptyku Rzymskiego w wykonaniu Dominiki Stec, artystki scen krakowskich. Przy fortepianie akompaniowała jej wybitna pianistka Maria Baka – Wilczek.
Wystawy można zwiedzać do końca bieżącego roku.