Przejdź do stopki

<FONT color=#ff0000>Dni Ziemi Suskiej 2011</FONT>

Treść

W niedzielę, późnym wieczorem zakończyły się tegoroczne obchody Dni Ziemi Suskiej. Sucha Beskidzka hucznie powitała lato w ostatni weekend czerwca. Pomimo niepokojących prognoz nie zawiodła aura,  nie zawiodła także licznie przybyła publiczność, która bawiła się wokół zamkowej estrady. W ciągu dwóch dni tereny obok zamku rozbrzmiewały odgłosami muzyki i radosnej zabawy.

W sobotnie południe mieszkańcy miasta oraz przybyli goście mogli podziwiać rzeźby w drewnie na kiermaszu „Wyczarowane w drewnie” zorganizowanym obok karczmy Rzym, a następnie muzyczną odsłonę święta miasta pn. „Powitanie lata”  rozpoczęły mocne rockowe brzmienia. Kolejno na przyzamkowej estradzie wystąpiły zespoły: Warning, Kundle, Chilloud oraz żywiołowo przyjęta kapela Alergen z Krakowa. Sobotnie występy zamknął koncert gwiazdy polskiego popu, łódzkiego zespołu Varius Manx. Artyści zaprezentowali utwory ze swoich najbardziej znanych wydawnictw „Emu”, „Elf”, „Ego” oraz z tegorocznej, wydanej w marcu płyty pt. „Eli”. W składzie zespołu wystąpiła nowa wokalistka Anna Józefina Lubieniecka, zwyciężczyni programu „Szansa na sukces” oraz  Debiutów podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Grupa zaprezentowała szeroki repertuar, zarówno starsza, jak i ta młodsza część widowni mogły się wykazać znajomością takich utworów jak „Orła cień”, „Piosenka księżycowa” czy hit tej wiosny „Przebudzenie”.  Koncert Varius Manx oraz następująca po nim zabawa nocna zakończyły pierwszy dzień święta Suchej Beskidzkiej.

Niedzielną część Dni Ziemi Suskiej rozpoczął blok rozrywkowy dla najmłodszych, podczas którego dzieci wraz z wodzirejem przebranym za postać z bajki brały udział w licznych zabawach, grach i konkursach z nagrodami. Dalszą część programu  zdominowały występy muzyczne, zamkowa estrada już po raz szesnasty rozbrzmiewała muzyką regionalną i folkową w ramach Suskich Spotkań z Folklorem. Przez kolejne występy publiczność poprowadził Kabaret u Bacy, który swoimi anegdotami i dowcipami raz po raz doprowadzał do wybuchów salw śmiechu na widowni. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się suska Miejska Orkiestra Dęta, a następnie publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać kolejno występów ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów, słowackiego zespołu Oravan, Zespołu Mała Ziemia Suska i Kapeli Mała Ziemia Suska, po której zaprezentował się węgierski zespół wokalny Ilonge z Jaszbereny.
Duży aplauz widzów wywołał występ Zespołu Regionalnego Ziemia Suska obchodzącego w tym roku 5-lecie istnienia, nie zabrakło oficjalnych podziękowań i upominków od władz miejskich, jak również chóralnego „Sto lat” odśpiewanego przez widownię w uznaniu  dotychczasowych osiągnięć Zespołu.
Następnie chłodny niedzielny wieczór rozgrzał swoją skoczną, irlandzką muzyką zespół Shamrock. Grupa od początku swego istnienia wykonuje muzyką celtycką, sama nazwa oznacza trójlistną koniczynkę - symbol Irlandii. Utwory znajdujące się w repertuarze grupy, wykonywane w sposób żywiołowy i dynamiczny,  zaczerpnięte są z tradycji muzycznej zarówno irlandzkiej jak i polskiej. Występowi muzyków towarzyszył pokaz  stepu irlandzkiego w wykonaniu mistrza Europy w tej dyscyplinie.
Niedzielny wieczór zakończył się mocnym folkowym akcentem za sprawą gwiazdy wieczoru, zespołu Trebunie Tutki. Muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także Azji i Ameryce Północnej. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym, a nawet łączeniu stylu z egzotycznym reggae. Efekt ten wzbudził ogólny aplauz publiczności zgromadzonej pod estradą, która wspaniale bawiła się w rytm kolejnych utworów grupy.

Frekwencja publiczności podczas niedzielnych, a tym bardziej sobotnich występów potwierdziła popularność święta miasta, w ciągu dwóch dni wokół przyzamkowej estrady bawiło się kilka tysięcy osób, mieszkańców Suchej Beskidzkiej i okolic oraz przyjezdnych gości. W czasie trwania Dni Ziemi Suskiej gościliśmy delegacje wszystkich miast partnerskich, tj.: Fromborka, węgierskiego Jaszbereny, a także włoskiego Ceriale.

Dni Ziemi Suskiej to największa cykliczna impreza plenerowa w mieście, jej program jest z roku na rok coraz bogatszy, co nie byłoby możliwe bez wsparcia licznych sponsorów, wśród których są firmy, zakłady pracy, instytucje finansowe i osoby prywatne z naszego miasta i okolic, im wszystkim należą się ogromne podziękowania.

Sponsorzy Dni Ziemi Suskiej:

Fabryka Osłonek Białkowych FABIOS SA
Jeronimo Martins Dystrybucja SA. BIEDRONKA
PKO SA w Suchej Beskidzkiej
Bank BGŻ
Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej
Firma KURACJUSZ
Firma PACYGA IMPORT-EXPORT
Firma Szwagier II
Firma KOBETON
Firma AKCES-PLAST
Firma EKOINSTAL
Firma Metal-Bud
Firma Budowlana Robert Lichosyt
Firma Wielobranżowa SUŻYW
Firma Handlowa EWJAN - Janusz Zajda
Firma SPEC
Firma Ogrodnik
Ergo Hestia - Elżbieta Biel
Firma KURTOK
Firma Pro-Gaz
Firma Drog - Bud
Firma SUROWCE WTÓRNE - Monika Ceremuga
Firma Beskidy Turist
Zakład Robót Budowlanych - Janusz Stanaszek
Firma Matrabud
Piekarnia i Cukiernia Urbańscy
Nadleśnictwo Sucha
Firma Budowlana Łukasz Lurka
Piekarnia Machaczka
Piekarnia Role
Restauracja i Hotel Kasper Suski
Hotel MONTTIS
Gminna Spół. Samopomoc Chłopska
Apteka SANA
SKOK Powszechny
FHU Granit Centrum Henryk Mirek