Przejdź do stopki

Otwarcie wystawy Jacka Malczewskiego (1854-1929)

Treść

W niedzielę 19 czerwca br., o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej suskiego zamku obyło się otwarcie wystawy Rysunku i Malarstwa Jacka Malczewskiego (1854-1929), jednego z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Honorowy patronat nad wystawą objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Wydarzenie to swoją obecnością zaszczyciło bardzo wielu gości, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu Prof. Doroty Kudelskiej pt. „Nietypowo o symbolizmie Jacka Malczewskiego”. Była to analiza twórczości artysty w oparciu o jej najnowsze badania, nawiązująca również do dzieł eksponowanych w suskim muzeum.

Jacek Malczewski w okresie młodopolskim stworzył tylko sobie właściwy język symboliczny, w którym cielesne, dorodne postacie chimer, faunów, rusałek, aniołów pojawiały się zarówno w alegoryzowanych portretach, niezliczonych, ukostiumowanych wizerunkach własnych, pejzażach, scenach rodzajowych, religijnych oraz kompozycjach nie mieszczących się w żadnych konwencjach tematycznych.  Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Introdukcja (1890), Melancholia (1894), Błędne koło (1897) różne wersje tematów Polonia i Thanatos, cykl Zatruta Studnia, tryptyki Ojczyzna (1903), Muzyka (1906) oraz znakomite portrety i autoportrety, często malowane w niecodziennych kostiumach z postaciami alegorycznymi, m.in. portret Aleksandra Wielopolskiego Hamlet polski (1903), Jana Kasprowicza (1903), Władysława Reymonta (1905) czy Autoportret  z muzą (1906). Wystawa eksponowana w muzeum miejskim ukazuje twórczość artysty w sposób przekrojowy, a zarazem niekonwencjonalny w oparciu dzieła bardzo znane oraz takie, które do tej pory nie były udostępnione szerszej publiczności. Jej szczególnym dopełnieniem są dokumenty związane z działalnością Malczewskiego jako pedagoga oraz późniejszego  rektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Wśród dzieł można podziwiać m.in. Satyra i Modelkę (1913), Portret narzeczonej Marii Gralewskiej (1887), portrety: dr Pawła Radeckiego (1913), Feliksa Konopki (1923), Ireny Solskiej (1901),  Marii Grekowej,  Chimerę (1905), studium  do obrazu Śmierć Ellenai i wiele innych. Łącznie 69 prac artysty wykonanych w technice rysunku, akwareli, szkicu olejnego i oleju na płótnie oraz tekturze, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie.  Aranżację plastyczną wykonał Rafał Lenart.

Wystawa Malarstwa i Rysunku Jacka Malczewskiego jest dla działającego niespełna cztery lata muzeum  wydarzeniem o dużej randze, które wpisuje się w cykl wystaw prezentujących sztukę okresu Młodej Polski, zainaugurowanych w 2010 roku wystawą malarstwa Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Będzie ją można oglądać do 30 września br. Muzeum Miejskie zachęca młodzież szkolną do udziału w lekcjach muzealnych, których tematem będzie „Symbolizm w sztuce Młodej Polski” w oparciu o prezentowane na ekspozycji dzieła Jacka Malczewskiego.

BW


 


 


 


 


 


 


 


 

Fot. Paweł Knapek