Przejdź do stopki

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w ścisłej czołówce uczelni wyższych

Treść

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej zajmuje trzecie miejsce w Polsce wśród uczelni kształcących kadry dla turystyki. Tegoroczny ranking, przygotowany przez Wiadomości Turystyczne (marzec-kwiecień 2011) – opiniotwórcze pismo branżowe, wyłonił dziesięć najlepszych polskich uczelni wyższych o profilu turystycznym. Wysokie notowania suskiej uczelni cieszą tym bardziej, że ocenę, rzeczową i merytoryczną, wystawili przedstawiciele sektora turystycznego.
W naszym kraju 66 szkół wyższych kształci specjalistów z turystyki i rekreacji, ale – wg raportu Wiadomości Turystycznych – tylko niektóre z nich solidnie przygotowują do pracy w zawodzie.

Celem rankingu było wskazanie uczelni, które reprezentują najwyższy poziom kształcenia zawodowego i których program odpowiada potrzebom zgłaszanym przez pracodawców. Poszukują oni bowiem absolwentów w pełni przygotowanych do zawodu, posiadających nie tylko ugruntowaną wiedzę, ale również umiejętności praktyczne i potrafiących je wykorzystać w konkretnej rzeczywistości gospodarczej. Stąd za podstawowy wskaźnik uznano przygotowanie zawodowe, w tym m.in.: staże i praktyki (krajowe i zagraniczne) oraz dodatkowe kursy. Istotnym kryterium były zajęcia prowadzone przez praktyków, bo kto lepiej przygotuje do zawodu, jeśli nie oni. Brano również pod uwagę poziom naukowy, ofertę kształcenia (w tym nowości programowe) oraz warunki studiowania. Zestawienie, pokazujące w sposób przejrzysty ofertę edukacyjną i ocenę jej jakości, powinno ułatwić przyszłym studentom wybór najlepszej uczelni.

Tak wysoka lokata w ogólnopolskim rankingu jest powodem do satysfakcji, a także potwierdzeniem faktu, iż tylko połączenie teorii z praktyką jest gwarancją sukcesu. Uczelnia może pochwalić się swoimi absolwentami, których losy zawodowe monitoruje od lat. Znajdują oni zatrudnienie w dobrych firmach w kraju i za granicą, m. in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Irlandii; osiągają międzynarodowe sukcesy, np. druga nagroda światowego finału konkursu IMEX, University Challenge we Frankfurcie n. Menem.

Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii niezmiennie od lat stara się zapewnić najwyższe standardy kształcenia i wyposażyć absolwentów w szerokie kompetencje zawodowe, bo na rynku pracy liczą się przede wszystkim fachowe umiejętności i praktyczne przygotowanie do zawodu.