Przejdź do stopki

OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWA WEISSÓW

Treść

W niedzielne popołudnie 14 marca br., w Sali Rycerskiej zamku w Suchej Beskidzkiej odbyło się otwarcie wystawy „Dialogi, korespondencje – malarska rzeczywistość Wojciecha Weissa i Aneri”, przygotowanej przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Fundację Muzeum Wojciecha Weissa w Krakowie.  Ekspozycja ta stwarza możliwość podziwiania niezwykle cennego dla sztuki polskiej i europejskiej dorobku obydwojga artystów, a dobór dzieł utrzymany jest na najwyższym poziomie. Goście, którzy przybyli na wernisaż zostali wprowadzeni w klimat dwudziestolecia międzywojennego muzyką Libertango Astora Piazzolli w wykonaniu duetu Bartłomieja Koziny i Pawła Kwaśnego. Po tym nastrojowym wstępie, wystawę otworzyła dyrektor muzeum Barbara Woźniak, która powitała przybyłych na uroczystość gości oraz podziękowała wszystkim współorganizatorom wystawy, a zwłaszcza kuratorowi i autorowi aranżacji plastycznej Rafałowi Lenartowi. Mówiąc o idei wystawy, podkreśliła znaczenie malarskiej rzeczywistości Weissów, jako obszaru poszukiwań i realizacji ich artystycznych pasji. Ekspozycja, na którą składa się około 100 prac została zaprezentowana publiczności w module pięciu bezpośrednio przylegających do siebie zamkowych komnat (łącznie z Salą Rycerską). Selektywny dobór dzieł ukazuje artystów wszechstronnych, podążających za zmieniającymi się nurtami. Młodopolskie płótna Weissa naznaczone są zarówno piętnem modernistycznego pesymizmu, europejskiego symbolizmu jak i fascynacją polskim pejzażem.  Pozostałe kompozycje, wśród których nie zabrakło wspaniałych aktów, pięknych portretów żony, widoków z kalwaryjskiego sadu i pejzaży z południowej Francji układają się w swoisty dialog z mistrzami malarstwa europejskiego. Natomiast malarstwo Aneri jest swoistym hołdem złożonym naturze i jej niezwykłemu pięknu.

Wystawę honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. W swoim wystąpieniu przypomniał historię zamku, podkreślając jego kulturotwórczą funkcję, czego przykładem są organizowane wydarzenia, m.in.: liczne koncerty, sympozja, prelekcje i wystawy.  Złożył również serdeczne podziękowania wnuczkom artystów: Renacie Weiss i Zofii Weiss - Nowina Konopce za udostępnienie dzieł ze zbiorów Fundacji. (Obecna wystawa jest już drugą prezentacja dorobku Weissów w suskim zamku, tym razem jednak w znacznie rozszerzonym zakresie.) Następnie pani Renata Weiss, kurator wystawy przedstawiła  niezwykle piękną historię pierwszego spotkania artystów, które nastąpiło w 1906 roku w Krakowie, w jesiennej scenerii miasta, tchnącego młodopolską melancholią. Z kolei pani Zofia Weiss - Nowina Konopka przybliżyła działalność i cele Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa oraz  przedstawiła planowane wydarzenia artystyczne przewidziane na ten rok, który został ogłoszony rokiem weissowskim z okazji sześćdziesięciolecia śmierci Mistrza. Zaprosiła do obejrzenia wystawy w Krakowie „Weiss – Chopin – Fin de siècle”  w Pawilonie Wyspiańskiego oraz zapowiedziała niezwykle ważną dla obchodów rocznicowych wystawę organizowaną w październiku przez Akademię Sztuk Pięknych i Muzeum Narodowe w Krakowie, przedstawiającą sylwetkę Weissa jako ucznia, profesora i rektora krakowskiej uczelni w oparciu o dzieła, które powstały w ścisłym związku z Akademią.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości zostały wręczone Burmistrzowi Miasta Sucha Beskidzka Stanisławowi Lichosytowi, Dyrektor Muzeum Miejskiego Barbarze Woźniak i kuratorowi wystawy Rafałowi Lenartowi wydawnictwa Fundacji. Uroczystość otwarcia wystawa „Dialogi, korespondencje – malarska rzeczywistość Wojciecha Weissa i Aneri”, mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury zgromadziła około 250 osób, które z zainteresowaniem wysłuchały przemówień i kontemplowały spotkanie ze sztuką artystów, których połączyło umiłowanie malarstwa. Muzeum Miejskie serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy, której towarzyszy katalog oraz filmy związane z twórczością Weissów. Dla szkół średnich zostaną uruchomione lekcje muzealne, których tematem będzie sztuka okresu Młodej Polski. Rezerwacje należy zgłaszać telefonicznie na nr. 33 874 26 05 lub na adres e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl 

Serdecznie zapraszamy

BW