Dni Ziemi Suskiej 2009 za nami !
Treść
W niedzielę, późnym wieczorem zakończyły się tegoroczne obchody Dni Ziemi Suskiej. Sucha Beskidzka hucznie chociaż z rzęsiście padającym deszczem powitała lato. Pomimo niesprzyjającej aury nie zawiodła wspaniała publiczność, która nie przestraszyła się deszczu i potrafiła się bawić wokół zamkowej estrady.
Święto miasta otworzyła w piątkowe popołudnie wystawa Pro Fide et Patria – Za Wiarę i Ojczyznę. Na unikalnej ekspozycji wystawiono rysunki i grafiki z działającej do 1939 roku na zamku suskim Biblioteki Branickich i Tarnowskich. Licznie zgromadzeni goście z ogromnym zainteresowaniem podziwiali dzieła Canaletta, Grottgera, Kossaka, Norwida, Gersona, Norblina i wielu innych znakomitych artystów. Wystawę można oglądać w suskim Muzeum Miejskim do 6 września.
Wieczorem na zamkowej estradzie zaprezentowali się artyści śląskich scen muzycznych: Grażyna Bieniek, Dagmara Świtacz, Janusz Styczko i Adam Żaak, którzy pod kierownictwem muzycznym Katarzyny Rzeszutek brawurowo wykonali koncert niezapomnianych utworów Kabaretu Starszych Panów. Dopełnieniem niezwykle udanego piątkowego wieczoru był występ wrocławskiego kabaretu „Koń Polski”. Leszek Malinowski i Waldemar Sierański udowodnili, że stanowią jedną z najlepszych ekip kabaretowych w kraju.
W sobotni poranek mimo niezmiennie padającego deszczu płytę suskiego rynku opanowali uczestnicy imprezy „Dzieci ratują dzieci”. Podczas wykonywania różnych zadań dzieci bawiąc się uczyły się udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uczestnicy konkurencji sportowo-ratowniczo-sprawnościowych mogli zdobyć certyfikat „Młodego Ratownika”, ponadto wszystkie dzieci otrzymały nagrody i upominki. Na stadionie sportowym trwały w tym czasie obchody 90-lecia Miejsko-Kolejowego Klubu Sportowego „Babia Góra”, których największymi atrakcjami były pojedynek strzelecki drużyn burmistrza i proboszcza oraz mecz oldbojów Babiej Góry i Wisły Kraków.
O godzinie 17:30 na estradzie zamkowej rozpoczęło się Rockowe Powitanie Lata, kolejno wystąpiły zespoły Metanoia, Anviltones, Helou, a im bliżej było do występu zespołu Pectus tym bardziej zapełniał się przyzamkowy plac, na którym ponad tysiąc osób oczekiwało na koncert rzeszowskiego zespołu. Występ grupy nie przyniósł zawodu, oczarowana publiczność wraz z liderem Pectusa Tomkiem Szczepanikiem śpiewała największe hity zespołu: „To co chciałbym ci dać” i „Jeden moment”. Drugi dzień suskiego święta zakończył występ zespołu The Chilloud oraz widowisko laserowe.
W niedzielę XIV Suskie Spotkania z Folklorem zainaugurował Piknik Europejski, w trakcie którego rozegrano liczne konkursy, min. plastyczne i z wiedzy o Unii Europejskiej, a ich uczestnicy otrzymali nagrody. Muzyczny program Spotkań z Folklorem wypełniła muzyka etniczna, folkowa i ludowa, wystąpiły zespoły Mała Ziemia Suska, Ziemia Suska i Kapela na Dobry Dzień, a o 21-ej na scenę wyszła gwiazda wieczoru zespół PSIO CREW. Gorąca skoczna muzyka beskidzkich muzyków mocnym akcentem zakończyła XIV Suskie Spotkania z Folklorem i jednocześnie całe Dni Ziemi Suskiej.
W czasie trwania Dni Ziemi Suskiej gościliśmy w naszym mieście delegacje miast partnerskich z Fromborka i węgierskiego miasta Jaszbereny. Program tegorocznego święta miasta według zgodnej opinii uczestników był najbogatszy w całej historii imprezy, co w ogromnej mierze jest zasługą szerokiego grona sponsorów, dzięki których hojności święto Suchej Beskidzkiej można było zorganizować z tak dużym rozmachem.
Zdjęcia z koncertów rockowych dzięki uprzejmości Karoliny Kowalskiej.