PRO FIDE ET PATRIA
Treść
W wyniku starań dyrektora Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, muzeum pozyskało w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodatkowe środki w wysokości 39 000 zł na organizację wystawy grafiki i książek pt. „PRO FIDE ET PATRIA”, ze zbiorów funkcjonującej do 1939 roku w zamku suskim Biblioteki hr. Branickich i Tarnowskich.
W ten sposób, po 70 latach od chwili wybuchu II wojny światowej na okres wystawy czasowej, do zamku suskiego powrócą wspaniałe dzieła polskich i obcych mistrzów m.in.: Bernarda Bellotto zwanego Canaletto, Szymona Czechowicza, Jeremiasza Falcka, Wojciecha Gersona, Józefa Grassiego, Artura Grottgera, Wilhelma Hondiusa, Teofila Kwiatkowskiego, Aleksandra Lessera, Piotra Michałowskiego, Jana Piotra Norblina, Cypriana Kamila Norwida, Aleksandra Orłowskiego, Jana Feliksa Piwarskiego, Wincentego Smokowskiego, Franciszka Smuglewicza, Zygmunta Vogla, Szymona Bogumiła Zuga i innych.
Tytuł wystawy „PRO FIDE ET PATRIA – Dla Wiary i Ojczyzny”, jest bezpośrednim nawiązaniem do ekslibrisu Branickich z rodowym herbem Korczak, wspaniale wyrażającym ideę gromadzenia przez nich księgozbioru jako cennych pamiątek narodu polskiego. Biblioteka zamkowa na przełomie XIX i XX wieku uznawana była za jedną z najważniejszych książnic prywatnych w kraju.
Honorowy patronat na wystawą sprawuje Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Jej otwarcie, ze względu na ilość prezentowanych zbiorów nastąpi na początku lipca br., natomiast zakończenie planowane jest na koniec września. Wystawa trafi do Muzeum Miejskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie, które powyższe zbiory zakupiło od ich byłych spadkobierców w 2006 roku. Pierwszy pokaz pn. „Kolekcja z Suchej” został przygotowany w sierpniu 2008 roku przez Pracowników Gabinetu Grafiki i Rysunku Nowożytnego, stając się bardzo ważnym wydarzeniem w świecie kultury i sztuki. Ogromna życzliwość dyrekcji i pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie umożliwiła zorganizowanie wystawy na zamku suskim, czyli w pierwotnym miejscu ich zgromadzenia.
Niezwykle wartościową częścią zbiorów, które zobaczymy już w lipcu br. w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej, są prace z okresu XVI–XIX wieku o dużym znaczeniu ikonograficznym jak: portrety, widoki miast, rysunki z wykopalisk archeologicznych, przedstawienia o tematyce religijnej, heraldycznej i etnograficznej, wzbogacone o pamiątki związane z Suchą oraz obszarem dawnej Galicji.
Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Narodowego w Warszawie: -Gabinet Grafiki i Rysunku Nowożytnego, Gminy Sucha Beskidzka, która udzieliła dofinansowania zadania w kwocie 8100 zł i Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. W organizację wystawy włączyła się również Biblioteka Suska im dra Michała Żmigrodzkiego.
Realizacja wystawy jest możliwa dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tym środkom Muzeum zakupi specjalistyczne wyposażenie ekspozycyjne w postaci odpowiednich gablot i systemu do prezentacji zbiorów, m.in.. grafiki i malarstwa.
Wystawie towarzyszyć będzie również wydanie katalogu, przygotowanego przy współpracy obu muzeów.
Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Barbara Woźniak zwraca się z prośbą do wszystkich osób lub instytucji, które są w posiadaniu książek, fotografii lub innych pamiątek z biblioteki zamkowej (lub zamku) o ich udostępnienie jako cennego materiału ikonograficznego do przygotowywanej ekspozycji, prosząc o kontakt w godzinach pracy muzeum (wt.-nd.) pod nr. tel (033) 874 26 05. lub na: e-mail. muzeum@sucha-beskidzka.pl,
Ekslibris biblioteki Branickich
Zamek na przełomie XIXi XX w czasach funkcjonwania Zbiorów Biblioteczno Muzealnych
(fot. ze zbiorów Muzeum Miejskiego)
Aleksander i Władysław Braniccy
dr Michał Żmigrodzki jeden z najwybitniejszych kustoszy biblioteki