WZBOGACONA KOLEKCJA MUZEUM
Treść
Działające od roku Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej powiększyło swoją kolekcję o nowe dzieła sztuki oraz zbiory o charakterze archiwalnym. Większość ofiarowanych przez darczyńców pamiątek pochodzi ze zbiorów rodzinnych i wiąże się bezpośrednio z historią naszego miasta. Przekazywane są również zbiory dotyczące okolicznych miejscowości, które niegdyś w większości wchodziły w skład dominium suskiego. Są to m.in. rękopisy, akty nadania ziemi, plany i mapy, księgi, dokumenty oraz różnego rodzaju ikonografia. Ich datowanie przypada głównie na okres XIX i pocz. XX w (do wybuchu II wojny światowej).
Muzeum otrzymało je od PP. Andrzeja Spyrczyńskiego (bogaty zbiór dotyczący m.in. Teresy Nieszczyńskiej), Mariana Bucały, Marii Polak, Marii Skrbeńskiej, Stanisława Dudonia, Pawła Matejki, Kazimierza Steczka, Jerzego Harasimczyka. Zbiory te są niezwykle ważnym przyczynkiem do historii naszego miasta, które muzeum wykorzysta do uzupełnienia wystawy stałej oraz prezentacji wystaw tematycznych.
Powiększeniu o bardzo cenne płótno uległa także kolekcja sztuki europejskiej ze zbiorów Habsburgów Żywieckich. W dniu 9 grudnia br. depozytariusz Muzeum Ireneusz Senecki przekazał do zbiorów muzealnych obraz olejny pędzla Aleksandra Alexa Kirchera pt. KRĄŻOWNIK SMS KAISER FRANZ JOSEF I W PORCIE KILOŃSKIM. Okrętem tym dowodził sam arcyksiążę i jednocześnie admirał Karol Stefan Habsburg. Okręt ukazany został post fatum, kiedy odbywał jeden ze swych pierwszych rejsów do Kilonii w 1890 r. II. Obraz o wym. 120 cm x 250 cm należał do licznej kolekcji dzieł marynistycznych znajdujących się w zbiorach Karola Stefana na zamku żywieckim. Autor namalowanego w 1892 r dzieła Aleksander Kircher, urodził się w Trieście. Był absolwentem Akademii Berlińskiej, i wziętym marynistą, autorem słynnych "portretów" okrętów flot austrowęgierskiej, niemieckiej .
Dzieło to prócz walorów artystycznych i ekspozycyjnych wiąże kilka interesujących wątków: ilustruje ambicje kolekcjonerskie i rozmiary mecenatu artystycznego polskiej gałęzi rodu Habsburgów, a co niezwykle ważne, zamyka kolekcję dzieł sztuki, które rozproszone trafiły do depozytów muzealnych lub osób prywatnych. Obraz już został wyeksponowany w muzeum. Można go oglądać wraz z całą kolekcją od wtorku do niedzieli w godzinach pracy muzeum. Serdecznie zapraszamy!