Przejdź do stopki

Złoty Jubileusz

Treść

W sobotę 29 listopada br. w renesansowy zamku suskim zwanym "Małym Wawelem" na zaproszenie Burmistrza Miasta Pana Stanisława Lichosyta oraz Przewodniczącego Miejskiej Rady Pana Bogusława Ćwiękały, gościły pary małżeńskie, które przed pół wieku wypowiedziały słowa małżeńskiej przysięgi. Na wniosek burmistrza miasta, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał szesnastu parom, mieszkańcom Suchej Beskidzkiej „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie".

Prezydent wyróżnił Państwa: Albinę i Jana Adamczyków, Stanisławę i Zygmunta Burych, Marię i Andrzeja Chrząszczów, Marię i Jana Chrząszczów, Mariannę i Jerzego Drwalów, Annę i Jana Janików, Janinę i Kazimierza Kleszczów, Teresę i Czesława Korczaków, Urszulę i Zygmunta Krzeszowiaków, Czesławę i Romana Kubasów, Władysławę i Józefa Kurków, Stanisławę i Czesława Pająków, Stefanie i Piotra Pawlików, Bogumiłę i Władysława Smolików, Urszule i Józefa Spisaków, Józefę i Emila Żmudów.

Złote wesele poprzedziła Msza święta, odprawiona w intencji jubilatów, przez księdza prałata Stanisława Bogacza, w kaplicy zamkowej, słynącej z unikatowej polichromii, przedstawiającej "Tajemnice Mszy Świętej według Żywota Pana Jezusowego”. Po przejściu do znajdującej się na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego, sali rycerskiej, z monumentalnym manierystycznym kominkiem, burmistrz w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej udekorował jubilatów medalami, wręczając jednocześnie listy gratulacyjne od Wojewody Małopolskiego oraz upominki od władz samorządowych. Jak zawsze, prócz kwiatów i praktycznych prezentów, znalazł się również bogato ilustrowany album. Współorganizatorem uroczystości było, kierowane przez Panią Barbarę Woźniak, Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej. Prowadząca galę wystąpiła w replice stroju góralek babiogórskich, będącej eksponatem miejscowego muzeum. Regionalny charakter tegorocznej uroczystości podkreślił również występ prowadzonej przez Pana Stanisława Kubasiaka kapeli „Mała Ziemia Suska”. Młodzi Suszanie pielęgnujący tradycje, mający szacunek do przeszłości, którzy muzyką, śpiewem i tańcem, wskrzeszają odległe wzorce i postawy, przyszli powinszować jubilatom ludziom, którzy są częścią tej tradycji i solą tej ziemi, dla których rodzina stanowi wartość, a małżeństwo nierozerwalność. 
Uwieńczeniem jubileuszu „złotych godów” był wspólny toast wzniesiony tradycyjną lampką szampana. Po zakończeniu uroczystości jubilaci, jak również członkowie ich rodzin, zostali zaproszeni do wspólnej fotografii.