Przejdź do stopki

TO POLSKA – MOJA OJCZYZNA

Treść

Jak co roku, uwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Suchej był uroczysty, wieczorny koncert w sali rycerskiej suskiego zamku. Tym razem uroczystość miała nieco odmienny charakter niż w ubiegłych latach. Przed suską publicznością zaprezentowali się finaliści I Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna”, zogranizowanego przez MOK – Zamek, pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta.

Data finałowego koncertu nie była przypadkowa. W tym wyjątkowym, dla wszystkich Polaków, dniu prezentowane utwory nabrały szczególnego znaczenia. Zamkowe spotkanie nie było wyłacznie prezentacją wokalnego kunsztu wykonawców, ale również , zgodnie z ideą festiwalu, wspólnym przeżywaniem tego święta i spotkaniem pokoleń.
W przeglądzie brali udział dojrzali, zarówno wiekiem jak i scenicznym stażem, wykonawcy ale również ludzie bardzo młodzi, a nawet dzieci. I to właśnie udział tych najmłodszych był szczególnie ważny, zwłaszcza że ich pełne emocji występy świadczyły o tym, że patriotyzmu można uczyć również poprzez muzykę.

W Festiwalu wzięły udział chóry, soliści, i zespoły intrumentalno – wokalne. Przesłuchania rozpoczęły się już w piątek 7 listopada, kolejni wykonawcy zaprezentowali się następnego dnia. Jury , w którego skład wchodzili Alicja Jakubiak – muzyk, Elwira Zając –muzyk i Wojciech Pazdur – literat, miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Trudno bowiem, w przypadku tak szczególnego repertuaru , kierować się wyłącznie techniczną oceną występu, pomijajac emocjonalny charakter prezentacji. Ostatecznie jurorzy postanowili wyróżnić wszystkich biorących udział w przeglądzie, wybierając do galowego koncertu po jednym utworze każdego z nich. Ten szczególny werdykt wynikał również z tego, iż to nie rywalizacja była w tym spotkaniu najważniejsza, a na uznanie zasługuje już samo zaangażowanie i duma, z jaką wykonawcy prezentowali patriotyczne pieśni.
Wyróżnienia, oraz pamiątkowe puchary wręczyli Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Ćwiękała i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Zamek Wiesław Kwak.

Podczas wieczornej gali mogliśmy wysłuchać m.in. „Pierwszej Brygady” w wykonaniu zespołu wokalnego z suskiego liceum, utworu „Polskie Kwiaty” zaśpiewanego przez chór Jordanowskiego Koła Kultury Ludowej, „Roty” śpiewanej a cappella przez Irenę Stopę, czy pieśni „Przybyli ułani”, z własnym fortepianowym akompaniamentem, w wykonaniu suszanki Aleksandry Jurzak. Szczególnie wzruszające były trzy prezentacje najmłodszych uczestników festiwalu, którymi były dzieci: Gabriela Polak i Marcelina Polak z Baczyna oraz zespół „Perełki” z Palczy. Na zakończenie pełnymi zadumy gitarowymi aranżacjami oczarowały publiczność dwa zespoły z Zembrzyc – „Wesołe struny” i „Miramaja”.  Prezentacje uczestników, przeplatane były występami zespołu, który z każdym występem zachwyca coraz bardziej, a mianowicie, miejskiego chóru „Jasień”, pod kierownictwem Alicji Jakubiak.