DZIEŃ W MUZEUM JUŻ ZA NAMI
Treść
W sobotę 11 października br. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej obchodziło swój pierwszy jubileusz. Powołane przez Radę Miejską w Suchej Beskidzkiej na wniosek Burmistrza Miasta, jego głównego Organizatora, jest najmłodszą z samorządowych instytucji kultury. Inauguracja działalności, związana z otwarciem ekspozycji nastąpiła we wrześniu ubiegłego roku.
Swoją już roczną działalność Muzeum postanowiło podsumować w formie cyklu wydarzeń. Honorowy patronat nad „Dniem w Muzeum” objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Wykład na temat roli zamku w historii, który wygłosiła Barbara Woźniak, dyrektor Muzeum, oficjalnie rozpoczął obchody „Dnia w Muzeum”, po czym nastąpiła prezentacja zbiorów w wykonaniu Rafała Lenarta, specjalisty ds. wystaw. Została ona połączona ze zwiedzaniem ekspozycji oraz zamku.
Pamiątki, fotografie i dokumenty, związane z historią naszego miasta oraz kolekcja malarstwa europejskiego wzbudziły duże zainteresowanie zaproszonych gości, wśród których licznie uczestniczyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej. Zabytki Małopolski, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO przedstawił podczas prezentacji multimedialnej Marcin Leśniakiewicz, przewodnik beskidzki i terenowy po Małopolsce, a zarazem członek Rady Muzeum.
Część edukacyjną Dnia w Muzeum zakończył niecodzienny pokaz szermierki dawnej w wykonaniu grupy Fencing Arts. Na dziedzińcu zamkowym miał miejsce prawdziwy pojedynek na szable pt. „Pan Wołodyjowski kontra Cyrano de Bergerac”. Pokaz składał się z dwóch bardzo widowiskowych choreografii, nawiązujących do pojedynków z połowy XVII wieku, utrzymanych w konwencji lekcji szermierki. Obie przywołane w tytule postacie cieszyły się zasłużoną sławą wybitnych szermierzy i nauczycieli tej sztuki. Szermierka określana w ówczesnych źródłach "szlachetną sztuką obrony", nie tylko nauczała umiejętności wojskowych, ale była również kuźnią charakteru i kultury, mocno wpisującą się w obyczajowość XVII wieku. Następnie wszyscy zainteresowani mieli okazję bezpłatnie, w towarzystwie przewodników, zwiedzić ekspozycję muzealną.
Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, otwierając część artystyczną obchodów, która miała miejsce w wypełnionej po brzegi na Sali Rycerskiej zamku, dokonał podsumowania rocznej działalności Muzeum i podziękował jego dyrektor Barbarze Woźniak. Następnie licznie zebrani goście wysłuchali występu Chóru Glissando Appasionato pod dyrekcją Alicji Jakubiak. Chór dziewczęcy koncertuje już od pięciu lat biorąc udział w licznych uroczystościach i odnosząc wiele sukcesów. Piękny występ Chóru publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Ukoronowaniem dnia był koncert kameralny braci Andrzeja i Jacka Zielińskich, filarów legendarnego, istniejącego już od 43 lat zespołu Skaldowie. którzy podczas dwugodzinnego występu zaprezentowali największe przeboje z repertuaru grupy, jak i utwory mniej znane, ale równie piękne. Warto dodać, że kilka piosenek artyści wykonali wspólnie z chórem „Glissando Appassionato.” „Prześliczna wiolonczelistka”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” czy „Medytacje wiejskiego listonosza” to tylko niektóre tytuły piosenek, które zabrzmiały tego dnia w Sali Rycerskiej, a owacyjnie przyjęci bracia Zielińscy ujęli zgromadzoną publiczność nie tylko wspaniałą formą muzyczną, której może im pozazdrościć większość współczesnych gwiazd, ale także poczuciem humoru.
Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej dziękuje sponsorom, wśród których znaleźli się: Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej, Firma Pacyga Export-Import, Firma Fabios, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, Firma Sużyw, Hotel Monttis, Firma Kobeton, Firma Kuracjusz, PHPU Mijax, Firma Samanta, Firma Moll Bis oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie jubileuszu, m.in.: pp. Alicji Jakubiak i Chórowi Glissando Appasionato, Marcinowi Leśniakiewiczowi, Katarzynie Skrzypczak, Natalii Wróbel, Rafałowi Lenartowi, Bożenie Spyrce, Przemysławowi Koppowi, Pawłowi Woźniakowi i Grzegorzowi Janikowi.