Przejdź do stopki

Suszanie poznają miasto Jordanów

Treść

W siedzibie Biblioteki Suskiej w dniu 5 czerwca odbyło się otwarcie wystawy pt. „Miasto Jordanów” z cyklu Portrety Babiogórskich Gmin. Wystawę przygotowała Biblioteka Suska przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej oraz Biblioteki Miejskiej w Jordanowie. Wystawie patronował starosta suski oraz burmistrz miasta Jordanów.

W otwarciu udział wzięli; starosta suski Andrzej Pająk, burmistrz miasta Jordanów Kazimierz Hajda, przewodnicząca Rady Miejskiej w Jordanowie Maria Pudo, sekretarz gminy Sucha Beskidzka Tadeusz Woźniak, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Jordanowskiej Stanisław Bednarz oraz wielu gości z miasta Suchej i Jordanowa.

Na wystawie prezentowane są materiały dotyczące zarówno historii jak i współczesnych osiągnięć miasta, promujące w Suchej Beskidzkiej - stolicy naszego powiatu - miasto Jordanów ukazując bogatą sferę jego kulturowego dziedzictwa.
Ekspozycja zawiera wiele pamiątkowych zdjęć, pocztówek i pisemnych informacji z życia miasta na przestrzeni dziesiątków lat.

Jordanów jest najstarszym miastem powiatu suskiego. W 1564 roku król Zygmunt August wydał przywilej na założenie miasta. Fundatorem był Wawrzyniec Spytek Jordan (1518-1568) z Zakliczyna. Na wystawie można obejrzeć dokument lokacyjny stanowiący wierną kopię oryginału, znajdującego się w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie. Można zobaczyć jak wyglądały dokumenty nadające przywileje urządzania jarmarków dla Jordanowa - ich oryginały znajdują się w Archiwum Państwowym w Żywcu. Za zasługi w wojnie obronnej 1939 r. i postawę mieszkańców w czasie okupacji w 1984 r. miasto Jordanów odznaczone zostało Orderem Krzyża Grunwaldu.

Wystawa będzie czynna w Bibliotece Suskiej do 15 września w dniach i godzinach otwarcia biblioteki, po tym terminie będzie można ją oglądać w jordanowskim ratuszu.

bs.