Przejdź do stopki

Dni Dziedzictwa Kulturowego w Suchej Beskidzkiej

Treść

W dniach 10 i 11 maja na zamku suskim odbyły się po raz drugi w ostatnim dziesięcioleciu Dni Dziedzictwa Kulturowego. Bogaty program przygotowany przez organizatorów wypełnił gościom i mieszkańcom miasta czas, jaki zdecydowali się poświęcić historii i zabytkom kultury Suchej Beskidzkiej.

Uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną w Sali Rycerskiej. Po przywitaniu gości przez burmistrza miasta Stanisława Lichosyta głos zabrał wice marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, przedstawiając zebranym cel organizacji Dni Dziedzictwa Kulturowego. Małopolska jako region posiada ogromną ilość zabytków, które nie wszyscy mają możliwość poznać. Dni Dziedzictwa Kulturowego stają się drzwiami otwartymi dla wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę historyczna swojej małej ojczyzny. W ciągu 9 lat organizacji tej imprezy mieszkańcy Małopolski mieli okazję zobaczyć około 150 różnego rodzaju obiektów, a szacuje się, że liczba zwiedzających osiągnęła 200 tyś osób. W tym roku inauguracja Dni odbywała się w Suchej.

Sala Rycerska była też miejscem wręczenia nagród laureatom konkursu im. Mariana Korneckiego. Kapituła Nagrody Województwa Małopolskiego I miejsce przyznała mieszkańcowi powiatu suskiego Adamowi Leśniakowi z Sidziny. Wręczone zostały również nagrody za konkurs „Patroni naszych ulic, placów i osiedli. Przywrócić należyte miejsce tym, o których kazano zapomnieć” oraz nagrody w konkursie „ Skarby Małopolski”.

Goście, którzy przybyli do Suchej Beskidzkiej mieli możliwość zwiedzenia zamku, który otworzył swoje komnaty, Domku Ogrodnika i Kaplicy na górze Jasień. Przewodnicy oprowadzali grupy udzielając szczegółowych informacji o zwiedzanych zabytkach a także o tych miejscach, które nie były włączone do oficjalnego programu zwiedzania.

Obchodom towarzyszyły również imprezy sportowe, pokazy fechtunku białą bronią, a na stoiskach twórców ludowych można było zakupić pamiątki regionalne.

W godzinach popołudniowych kolejny raz Sala Rycerska wypełniła się gośćmi. Okazją do tego było otwarcie wystawy pt. „ Parafia Suska 1908 – 2008”. Honorowy patronat nad wystawą objęli, ks. proboszcz Stanisław Bogacz i burmistrz miasta Stanisław Lichosyt. Wystawa ta, to żywy obraz historii miasta utrwalony w fotografii, która najdokładniej oddaje nie tylko stan rzeczy, ale przede wszystkim oddaje ludzkie emocje. Wybór zdjęć oraz przygotowanie wystawy były dziełem pracowników Muzeum Miejskiego. Otwarcie wystawy zakończyło pierwszy dzień Dni Dziedzictwa Kulturowego. Drugi dzień to powtórzenie programu dnia pierwszego. Występ młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej oraz chóru „Jasień” z koncertem pieśni maryjnych zakończył obchody Dni Dziedzictwa Kulturowego w Suchej Beskidzkiej.
bs.