Przejdź do stopki

INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI MUZEUM MIEJSKIEGO SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Treść

W dniu 15 września 2007 roku o godz. 11.00 na Sali Rycerskiej Suskiego Zamku miała miejsce inauguracja działalności Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, której dokonał Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, kierownicy instytucji publicznych i jednostek organizacyjnych, a wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli świata nauki, sztuki i kultury.

W historyczny klimat, licznie przybyłych na uroczystość Gości wprowadził „Taniec Polski - Rex” z Tabulatury Jana z Lublina,  który wykonał Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka, podkreślił kulturotwórczą rolę zamku, który już sam w sobie będąc zabytkiem sztuki jest postrzegany jako  muzeum. Fakt powołania instytucji Muzeum Miejskiego, jest nie tylko dopełnieniem historycznej funkcji obiektu, ale także wyrazem szacunku do tradycji i historii Suchej Beskidzkiej. Podczas wystąpienia inauguracyjnego Burmistrz Miasta złożył podziękowania dla osób, które istotnie przyczyniły się do organizacji ekspozycji muzealnej. Otrzymali je: Ks. Dziekan Stanisław Bogacz Proboszcz Parafii Suskiej, Ks. Przeor Dariusz Kaczyński z Parafii pod wezw. Bożego Ciała w Krakowie, Ireneusz Senecki właściciel kolekcji malarstwa Habsburgów Żywieckich, Maria Molenda Prezes Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza, Anna Tuleja Dyrektor Muzeum Miejskiego „Stary Zamek” w Żywcu, Maria Lenart Dyrektor Biblioteki Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego, Janusz Kociołek Prezes Towarzystwa Ziemi Suskiej, Józef Omylak Dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi, Paweł Matejko, Kazimierz Steczek, Jerzy Harasimczyk, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Krakowie i Krakowska Szkoła Fechtunku „Aramis”. Burmistrz podziękował również Barbarze Woźniak Dyrektorowi Muzeum Miejskiego za wkład pracy w jego organizację. Podczas uroczystości głos zabrał ks. prof. Stefan Ryłko, który w wykładzie na temat fundacji Parafii Suskiej, podkreślił ogromną rolę twórcy dominium suskiego i właściciela zamku Piotra Komorowskiego. Po części inauguracyjnej, zaproszeni goście zgromadzili się na dziedzińcu zamkowym przed wejściem do Muzeum, które mieści się w południowym skrzydle zamku.

Otwarcie Muzeum tradycyjnie poprzedziło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali: Burmistrz Miasta, Przewodniczący Rady Miejskiej, Proboszcz Parafii Suskiej i Dyrektor Muzeum, po czym nastąpiło poświęcenie wnętrz ekspozycyjnych. Przed oficjalną prezentacją zbiorów Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt, jako główny Organizator Muzeum dokonał symbolicznego wpisu do Kroniki Muzeum i wzniósł toast za jego pomyślność. Historię prezentowanych zbiorów przedstawiła Barbara Woźniak Dyrektor Muzeum oraz właściciel prywatnej kolekcji Habsburgów Żywieckich Ireneusz Senecki. Pięknym dopełnieniem  ekspozycji  stała się wystawa ubiorów kobiecych z okresu XVI i XVII (repliki sukien) pt. „Teatrum Mulierum”, wykonana przez Fundację Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza, którą zaprezentowała Maria Molenda Prezes Fundacji. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione (świętujący w tym roku swoje dziesięciolecie) oraz bardzo widowiskowy pokaz dawnych technik walki w wykonaniu Krakowskiej Szkoły Fechtunku „Aramis”.

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej można zwiedzać we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków.

W sezonie: od maja do października: od wtorku do piątku w godz. od 9.00 -17.00, w soboty i niedziele od 10.00 -18. 00, natomiast poza sezonem od listopada do kwietnia od wtorku do piątku w godz. 8.00- 16.00, w soboty i niedziele od  9.00 – 15.00.