Kościoły i Kapliczki Ziemi Suskiej
Treść
W ramach obchodów Dni Ziemi Suskiej w dniu 26.04.br. w Bibliotece Suskiej im. dra Michała Żmigrodzkiego miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej „Kościoły i Kapliczki Ziemi Suskiej”. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia są pokłosiem 4 edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego Zabytki Znane i Nieznane – odkrywany skarby kultury materialnej Podbabiogórza organizowanego przez Bibliotekę Suską dla amatorów fotografowania i utrwalania na kliszy dziedzictwa kulturowego ziemi suskiej.
Autorami zdjęć prezentowanych na wystawie są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe - uczestnicy i laureaci wszystkich 4 edycji konkursu. Zaprezentowano również zdjęcia artysty fotografika pana Adama Wróbla oraz zdjęcia wykonane dla regionalnych wydawnictw opracowywanych przez panią Barbarę Woźniak, pana Janusza Kociołka i pana Piotra Krzywdę.
Wszystkie przedstawione na zdjęciach kościoły i kapliczki znajdują się na terenie powiatu suskiego. Najstarsze kapliczki pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. W przeważającej większości są to kapliczki fundacyjne – ufundowane przez osoby prywatne – jako wota dziękczynne, ofiary lub prośby.
Najstarszym kościołem prezentowanym na wystawie jest Stary Kościół w Suchej Beskidzkiej ufundowany w 1614 r. przez właścicieli dóbr suskich Piotra Komorowskiego i jego żonę Katarzynę z Porębskich.
Do najstarszych kościołów na terenie powiatu suskiego należą Kościoły Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach – wybudowany w latach 1789 – 1791; Kościół Św. Klemensa w Zawoi wybudowany w latach 1757- 1759; Kościół pod wezwaniem Św. Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni wybudowany w latach 1760 – 1765 oraz Kościół Trójcy Świętej w Bieńkówce, którego budowę rozpoczęto w 1793 r.
Na przełomie XIX i XX w. powstały prezentowane na wystawie Kościoły w Budzowie, Makowie Podhalańskim, Sidzinie, Osielcu oraz Nowy Kościół w Suchej (1908). Do najmłodszych kościołów na terenie powiatu należy m.in. kościół w Białce wybudowany został w latach 80-tych XX w.
Uroczystość otwarcia wystawy uświetnili swoją obecnością Proboszcz Parafii w Suchej Beskidzkiej ks. Stanisław Bogacz, przedstawiciele władz samorządowych - Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Bogusław Ćwiękała, Przewodniczący Komisji RM Pan Edward Sochacki i Tadeusz Sadowski oraz Kierownik Referatu Spraw Społecznych UM Pani Maria Mazur. W otwarciu wystawy uczestniczyła również młodzież szkolna - ponad 100 uczniów suskich Szkół podstawowych i Gimnazjum wraz z nauczycielami i dyrektor SP nr 2 Panią Teresą Kaliciak.
Wystawę Kościoły i Kapliczki Ziemi Suskiej można będzie obejrzeć do 30 czerwca br. w godzinach pracy biblioteki.