Dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców
Treść
„Obejmując Urząd Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi Urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta Sucha Beskidzka. Tak mi dopomóż Bóg”.
Tymi słowami 6 grudnia 2006 roku na II Sesji Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt po raz drugi z rzędu złożył przed radą ślubowanie.
Sucha znała już swojego Burmistrza po I turze wyborów przeprowadzonych 12 listopada. Pełniący tą funkcję do tej pory Stanisław Lichosyt zdobył 73,44 % głosów, zostając wybrany na kolejną kadencję.
Jednak zgodnie z prawem w celu złożenia przez burmistrza ślubowania przewodniczący rady zwołuje sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów po zakończeniu II tury wyborów w całym kraju.
Burmistrz po złożeniu ślubowania, w swoim wystąpieniu powiedział między innymi:
- Pełnienie tej funkcji to wielki zaszczyt i honor, ale też ogromna odpowiedzialność i zobowiązanie. Zaufanie , które okazało mi tak wielu mieszkańców Suchej Beskidzkiej, daje mi siłę do dalszej pracy dla dobra naszego miasta, to dla mnie powód do szczególnej dumy i satysfakcji. Wolę mieszkańców odbieram jako akceptację dla mojej dotychczasowej pracy i obranego kierunku .
Chciałbym z tego miejsca zwrócić się do mieszkańców Suchej Beskidzkiej z podziękowaniami za uznanie i ponowne zaufanie , ale i zapewnieniami że w dalszym ciągu cały swój wysiłek będę koncentrował na działaniach dla dobra naszego miasta, stosując zasadę – żadnych interesów politycznych, a jedynie decyzje merytoryczne, optymalne dla społeczności Suchej Beskidzkiej. Cztery lata minionej kadencji były dla naszego miasta niezwykle korzystne. Sucha Beskidzka osiągnęła wysoki poziom rozwoju, uznanie i rangę w wielu niezależnych rankingach, zajmuje pierwsze miejsce wśród małopolskich miast pod względem wielkości środków przeznaczanych na rozwój. - Te fakty stanowią dla mnie i również dla Państwa Radnych ogromne wyzwanie – to wisząca nad nami, wysoko postawiona „poprzeczka” , której nie tylko nie wypada, ale nie wolno nam obniżać.
Realizacja dotychczasowej naszej strategii , budżetu proinwestycyjnego, racjonalne i celowe gospodarowanie środkami budżetowymi, pozyskiwanie środków europejskich, to najważniejsze czynniki , które gwarantuję utrzymanie wysokiego tempa rozwoju naszego miasta . Przed nami cztery lata wspólnej pracy i służby dla mieszkańców Suchej Beskidzkiej, realizacji wielu zamierzeń”.
Nakreślając najważniejsze cele bieżącej kadencji burmistrz wymienił: modernizacje rejonowej oczyszczalni ścieków, która ma być ukończona w połowie 2007 roku i jest to największa samodzielnie prowadzona przez miasto inwestycja ostatnich kilkunastu lat.
Kolejnym zadaniem jest dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Obiecał że w rozpoczętej właśnie kadencji postara się doprowadzić do takiego stanu, aby do sieci kanalizacyjnej podłączonych było 90% mieszkańców.
Inne priorytety działań na najbliższe lata to m.in.: kontynuacja rozbudowy wodociągów miejskich, w dużej mierze oparta o alternatywne źródła, kontynuacja modernizacji dróg i infrastruktury oraz dalsze udostępnianie terenów inwestycyjnych.
Prowadzone też będą działania mające na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej naszego miasta. Jednym z ważniejszych wymienionych przez burmistrza celów jest z pewnością doprowadzenie do budowy i funkcjonowania wyciągu narciarskiego. Nie bez znaczenia dla rozwoju turystyki będzie też niewątpliwie planowane na 2007 rok otwarcie muzeum miejskiego.
Kontynuowane będzie utrzymywanie dobrego klimatu, promującego przedsiębiorczość, m.in. przez dalsze utrzymywanie stawek podatkowych i opłat lokalnych na niskim poziomie, które obecnie należą do najniższych nie tylko w powiecie suskim.
Burmistrz w swoim wystąpieniu zaznaczył, iż wymieniane przez niego zadania, powinny stanowić cel minimum, który będzie uzupełniany, poddawany pod dyskusję pod względem ważności i pierwszeństwa. „..- Niewątpliwie najtrudniejszym i zarazem skomplikowanym tematem, który pozostaje w dalszym ciągu nierozstrzygnięty są roszczenia spadkobierców rodziny Tarnowskich. Już pięć lat trwają procesy o zwrot najcenniejszych nieruchomości, w bieżącej kadencji zapewne nastąpią ostateczne rozstrzygnięcia. Stoję na stanowisku, że musimy w dalszym ciągu stosować wszelkie dostępne zgodne z prawem środki w celu utrzymania stanu obecnego majątku gminy” – dodał nowo zaprzysiężony burmistrz.
Kończąc swoje wystąpienie Burmistrz Miasta zwrócił się do Radnych Rady Miejskiej: „.. tak jak to było w poprzedniej kadencji, liczę na Waszą pomoc zrozumienie i akceptację - ze swej strony deklaruje otwartość na propozycje, uczciwość i pracowitość oraz konsekwencje w działaniu.”
Natychmiastowym odzewem na ten apel była deklaracja wspierania tych działań złożona przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Bogusława Ćwiękałę.
Przed Burmistrzem i nową Radą Miejską kolejne 4 lata pracy na rzecz lokalnej społeczności, pracy która rozpoczęła się jeszcze na tej samej sesji, bowiem kolejne punkty obrad II Sesji V kadencji Rady Miejskiej w Suchej Beskidzkiej miały już całkowicie roboczy charakter.
fot. E.Machoczek