Przejdź do stopki

Wspomnienie o Stanisławie Szczęśniaku

Treść

Bardzo ciężko jest pisać o naszych bliskich, zwłaszcza w czasie przeszłym. Gdy odchodzą nagle, pospiesznie przechodzą na tamtą stronę... Nagła i niespodziewana śmierć ś.p. Stanisława Szczęśniaka była wielkim ciosem dla wszystkich Jego najbliższych, znajomych i przyjaciół.  Jeszcze wszyscy pamiętamy Stanisława z ostatniego Złazu Samorządowego, który odbywał się w Suchej Beskidzkiej. Jak zwykle skupionego i skoncentrowanego nad tym, aby doroczne spotkanie samorządowców Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich przebiegło we właściwej sobie atmosferze.
 Ś.p. Stanisław od samego niemal początku związany był z naszym Stowarzyszeniem, najpierw jako delegat miasta Jordanów. W latach 1999 – 2003 pełnił funkcję II zastępcy Starszego Gazdy. W kwietniu 2004 roku zastąpił na odpowiedzialnym stanowisku Sekretarza Stowarzyszenia swojego zasłużonego poprzednika Stanisława Smyraka.
 Ze swoich obowiązków wywiązywał się zawsze sumiennie i starannie. Nie tylko w codziennej pracy Sekretarza SGB, ale szczególnie wtedy, kiedy realizowaliśmy nasze główne imprezy: Konkursy LEONARDO, Złazy Samorządowe oraz sympozja. Z wielkim zaangażowaniem pracował przy przygotowaniu jubileuszu X lecia Stowarzyszenia w październiku 2005 roku. Zawsze był punktualny, solidny i obowiązkowy.
 Urodził się 20 września 1950 roku w Rabce. W 1973 roku ukończył krakowska Akademię Górniczo Hutniczą ze specjalnością mgr inż. Metalurga. W Jego biografii zawodowej należy odnotować pracę w Hucie „Kościuszko” w Chorzowie, Przedsiębiorstwie „EHAZET” w Katowicach, a w późniejszym czasie w Firmie „VALVEX” S.A. w Jordanowie. Znaczącym w Jego życiu była działalność w jordanowskim samorządzie ukoronowana pełnieniem funkcji Burmistrza tego miasta od 26 czerwca 1990 roku do 2 lipca 1994. W okresie od września 2000 do końca sierpnia 2006 pełnił funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim. W dniu 1 września 2006 został dyrektorem DPS w Łętowni.
 Świętej pamięci Stanisław był także artystyczna duszą. Wielu z nas pamięta Jego twórczość poetycką. Był członkiem – założycielem Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców „PASJA”. Jak podkreślają Jego przyjaciele z PASJI brał czynny udział w pracach nad opracowaniem statutu tego Stowarzyszenia oraz w tworzeniu regulaminów konkursów plastycznych organizowanych przez to gremium. Aktywnie uczestniczył w przygotowywaniu wystaw, a każdą z nich opatrywał swoim poetyckim komentarzem. Wystawy twórców PASJI odbywały się między innymi w DPS w Makowie Podhalańskim, Hotelu „LAJKONIK” w Zawoi, na suskim zamku w trakcie sympozjów SGB. Koledzy z PASJI podkreślają, że ś.p. Stanisław pozostanie w ich pamięci jako wspaniały kolega i przyjaciel, ale głównie jako twórca, przede wszystkim wrażliwy poeta.
 Od samego początku istnienia aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Trzeźwości „DOM” w Jordanowie. Jak zauważają Jego współpracownicy zawsze śmiało wypowiadał się na temat niesprawiedliwych zachowań jednych przeciw drugim. Odważnie stawał w obronie krzywdzonych żon, matek i dzieci. Ściśle związany był także z Jordanowskim Stowarzyszeniem Twórców Ludowych.
 Stanisława nie ma już wśród żyjących jednak z pewnością będzie przyglądał się z tamtego, lepszego świata wszelkim naszym działaniom i przedsięwzięciom.
 Żegnamy Cię z żalem, odpoczywaj w pokoju!

Koledzy i przyjaciele
ze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich