Przejdź do stopki

Folklor po raz jedenasty

Treść

Dobiegły końca XI Suskie Spotkania z folklorem. Podczas dwóch dni festiwalu występy na zamkowej estradzie obejrzało ok 3 tysięcy osób. Repertuar  spotkań utrzymany był tym razem w bardzo ortodoksyjnej folklorystycznej formie. Na estradzie prezentowany był folklor babiogórski, folklor beskidu śląskiego, muzyka celtycka a także wyjątkowo duża dawka niezwykle widowiskowego folkloru romskiego. Podczas tegorocznej edycji imprezy zaprezentowany został również folklor z każdej niemal części Europy, a stało się to za przyczyną gwiazdy pierwszego dnia festiwalu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Śląsk zaprezentował na suskiej estradzie program zatytułowany " W Europie ze Sląskiem" prezentujący najciekawsze pozycje wokalne i choreograficzne z repertuaru zespołu, w zestawieniu z muzyką, pieśniami i tańcami charakterystycznymi dla narodów starego kontynentu.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał w 1953 roku. Założycielem "Śląska" i jego dyrektorem rtystycznym był profesor Stanisław Hadyna - syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych. Wysoki poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie. Tańce Zespołu pełne dynamiki i piękna ułożyła do muzyki Stanisława Hadyny Elwira Kamińska, pierwszy choreograf Zespołu i jego baletmistrzyni, jej artystyczne prace i osiągnięcia kontynuuje jej asystent i czołowy tancerz Zespołu Władysław Stefanik. Współpracownikami prof. Hadyny, nieżyjącego już dyrektora artystycznego i kompozytora programu byli także Alina Ilnicka, jako kierownik chóru oraz Józef Klimanek, jako kapelmistrz orkiestry.

Mimo deszczowej pogody występy śląska przyciągnęły bardzo dużo widzów, którzy gromkimi brawami podziękowali artystom za to wyjątkowe, niezwykle barwne widowisko. W podziękowaniu za niewykła muzyczną podróż po Europie w jaką zabrali suszan śląscy artyści, organizatorzy wręczyli na ręce Dyrektora artystycznego zespołu Pana Jerzego Wójcika równie niezwykły prezent, jakim był chleb w kształcie herbu naszego miasta. Suskiego konia upiekła specjalnie na tą okazję piekarnia Mijax Pana Henryka Bani, uczestnicząca w dorocznym święcie chleba, odbywającym się tradycyjnie w pierwszym dniu festiwalu. W imieniu suszan  za wspaniały występ podziękował "Śląskowi" Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt.

W niedzielę, tuż po zakończeniu kolarskich zmagań w odbywającym się już po raz ósmy w naszym mieście Memoriale Henryka Łasaka występy na zamkowej estradzie rozpoczął program dla dzieci  "Skrzat Super Chwat zaprasza w podróży świat". Przy zdecydowanie lepszej tego dnia pogodzie na scenie zaprezentowały się zespoły Zbójnicy ze Szczyrku, trzykrotnie bisująca celtycka formacja Beltaine, która rozgrzała publiczność przed finałowym koncertem gwiazdy zespołu "Wasyl Junior i cygańskie gwiazdy". Zespół Wasyla Juniora zaprezentował niezwykle barwne i zywiołowe widowisko, porywając publiczność do tańca i wspólnego śpiewania cygańskich przebojów. Publiczność nie pozwoliła cygańskim artystom zejść ze sceny, po trzech bisach lider romskiego zespołu Vasyl Junior zmęczony, ale niezwykle wzruszony tak ciepłym przyjęciem podziękował suskiej publiczności za wspólnie spędzone chwile kończąc jednocześnie XI Suskie Spotkania z Folklorem.

Tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest suski festiwal nie odbyłoby się bez pomocy oraz wsparcia finansowego firm i instucji z terenu miasta i powiatu, którym organizatorzy imprezy Miejski Ośrodek Kultury - Zamek i Urząd Miejski w Suchej Beskidzkiej pragną w tym miejscu serdecznie podziękować.