Przejdź do stopki

XI SUSKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM

Treść

Gwiazdą tegorocznych XI Suskich Spotkań z Folklorem będzie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-13 sierpnia, tradycyjnie na zamkowej estradzie. Oprócz "Śląska" drugiego dnia imprezy wystąpi rewelacyjna romska grupa folklorystyczna "Vasyl Junior i cygańskie gwiazdy". W tym roku również nie zabraknie oczywiście folkloru góralskiego, będzie też muzyka celtycka oraz mnóstwo imprez towarzyszących. Wstęp na wszystkie koncerty - wolny. Serdecznie zapraszamy !

PROGRAM

XI SUSKIE SPOTKANIA Z FOLKlorem
12-13.08.’06 /estrada - zamek suski/

12.08.’06 /sobota/ DZIEŃ CHLEBA

Prowadzący: Piotr Jezutek
godz.16.30 Zespół regionalny  STRYSZAWSKIE GRONICKI /folklor/
godz.17.30 Rodzinna kapela BUGAJSKICH /folklor/
godz.18.30 Zespół KAŁE BAŁE /zespół romski/
godz.20.00 ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK im. Stanisława Hadyny
godz.22.00 festyn nocny - Tequilla Band

13.08.’06 /niedziela/

godz. 15.00 – Gry i zabawy dla dzieci -  estrada – zamek program
                     „Skrzat SUPER CHWAT zaprasza w podróży świat”

Prowadząca: Dorota Zając
godz.17.30 Formacja góralska „ZBÓJNICY” ze Szczyrku
godz.19.00 Zespół „BELTAINE” /folk-celtic/
godz.20.30 Koncert zespołu „WASYL JUNIOR I CYGAŃSKIE GWIAZDY”

Imprezy towarzyszące:
Kiermasze artystyczne, stoiska gastronomiczne, ogródki piwne, wesołe miasteczko


Suskie Spotkania z Folklorem sa spotkaniami z tradycja róznych kregów kulturowych. To prezentacja folkloru muzycznego i slownego oraz tanca, której towarzyszy kiermasz sztuki ludowej. Impreza odbywa sie w scenerii "Malego Wawelu". Jej idea jest nie tylko eksponowanie tradycyjnych wartosci kulturowych, ale równiez prezentacja folkloru innych kultur i grup etnicznych z kraju i zagranicy.
Podczas imprezy odbywaja sie koncerty zespolów folklorystycznych, regionalnych (taniec, muzyka i spiew) autentycznych i stylizowanych oraz zespolów folkowych, inspirowanych muzyka zródeł. Dziedziniec zamkowy w ostatnich latach goscil juz takie gwiazdy jak: Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", Kwartet Jorgi, Orkiestra Swietego Mikolaja, Stonehenge, Carantuhill, Brathanki, Golec uOrkiestra itp. Festiwal co roku gromadzi kilka tysięcy widzów.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał w 1953 roku. Założycielem "Śląska" i jego dyrektorem artystycznym był profesor Stanisław Hadyna - syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych.

Pozostając od dzieciństwa pod urokiem świata legendy i fantazji zamkniętego w pieśniach i tańcach ziemi śląskiej postanowił założyć zespół, który oddałby całe bogactwo i oryginalność śląskiego folkloru. Potrzebował do tego celu uzdolnionej i wrażliwej młodzieży nie zmanierowanej przez dyskotekę, estradę i scenę. Wykonawcy zostali wybrani spośród 12 000 kandydatów.

 Na siedzibę Zespołu przeznaczono zamek w Koszęcinie. Pierwszy występ "Śląska" w Warszawie jesienią 1954 stał się rewelacją dla całego kraju, a potem dla całego świata. Ambicją Zespołu jest prezentowanie wielowiekowego folkloru śląskiego, który mimo występowania na olbrzymim zróżnicowanym terenie - zachowuje swoiste, jemu tylko właściwe oblicze.

 Składają się na to charakterystyczne rytmy, zwroty, melodyczne tematy i teksty poszczególnych pieśni. Ponadto jedna z najcenniejszych wartości śląskiego folkloru jest zdolność przetwarzania wszystkiego na własny oryginalny sposób. Z czasem Zespół włączył do swojego repertuaru inne polskie pieśni i tańce oraz pracowania oper, oratoriów i muzyki sakralnej.

 Wysoki poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe, z których wymienić można Śląską Nagrodę Muzyczną i Artystyczną, honorowy dyplom uznania Prezydenta USA, oraz dyplom uznania Ministra Kultury ZSRR itp.Tańce Zespołu pełne dynamiki i piękna ułożyła do muzyki Stanisława Hadyny Elwira Kamińska, pierwszy choreograf Zespołu i jego baletmistrzyni, jej artystyczne prace i osiągnięcia kontynuuje jej asystent i czołowy tancerz Zespołu Władysław Stefanik. Współpracownikami prof. Hadyny, nieżyjącego już dyrektora artystycznego i kompozytora programu byli także Alina Ilnicka, jako kierownik chóru oraz Józef Klimanek, jako kapelmistrz orkiestry.