DNI ZIEMI SUSKIEJ ZA NAMI
Treść
Dobiegły końca tegoroczne obchody Dni Ziemi Suskiej. Miejskie święto, trwające w tym roku sześć dni, jak co roku obfitowało w mnóstwo atrakcji kulturalnych i sportowych. Mimo, że długi majowy weekend nie należał w tym roku do najcieplejszych frekwencja na wszystkich imprezach była imponująca.
Obchody tradycyjnie już rozpoczęły się dorocznym konkursem historycznym "Ocalić od zapomnienia", w którym uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat historii miasta.
Drugi dzień uroczystości rozpoczął się w Galerii Sztuki Zamek otwarciem wystawy artystów z zaprzyjaźnionego, węgierskiego miasta Jászberény Tibora Palkó & György Máté, którzy byli gośćmi całych tegorocznych obchodów.
Największą popularnością podczas miejskiego święta ciesza się zawsze plenerowe koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej. W tym roku obchody uświetnił występ zespołu KOMBII, gwiazdy której muzyka łaczy pokolenia. Sobotni koncert 29 kwietnia otworzyła bluesowa formacja Los Agentos, jako druga wystąpiła mysłowicka formacja Negatyw, zespół którego twórczość oscyluje wokół brytyjskiego rocka, zdobywający coraz większą popularność w Polsce. Wreszcie około godziny 20.00 na scene wkroczyli: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk, Jan Pluta i Bartosz Wielgosz czyli legendarna grupa KOMBII. Ich niezapomniane przeboje sprzed lat takie jak "Słodkiego miłego życia", "Black and White" czy "Nasze Randez-Vous" w nowoczesnych aranżacjach rozgrzały suskich widzów niezależnie od wieku. Niezwykle atrakcyjny również pod względem wizualnym koncert zakończyło, zagrane na bis "Pokolenie". Po występie gwiazdy publiczność bawiła się jeszcze wraz z zespołem Eljot.
Niedziela 30 kwietnia była prawdziwą kumulacją jubileuszy. Tego dnia nasze miasto należało niewątpliwe do strażaków. W tym roku bowiem suska straż pożarna obchodziła potrójny jubileusz: 120 lecie powstania OSP Sucha Beskidzka Miasto, 50 lecie powstania Komendy Straży Pożarnej oraz 30 lecie powstania Jednostki Ratowniczo Gaśniczej. Na zamkowym dziedzińcu,na który w równych szeregach wmaszerowali, w galowych strojach członkowie formacji strażackich, wręczano awanse i odznaczenia zasłużonym dla pożarnictwa. Uroczystość uświetnił imponujący występ Orkiestry Dętej Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Po oficjalnej części uroczystości strażacy i mieszkańcy miasta wzięli udział w majówce strażackiej. Na scenie zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta, kabaret Rżysko i Kapela spod Magurki.
Szczegółom jubileuszowych uroczystości straży pożarnej, jak również innych, ważniejszych imprez tegorocznych Dni Ziemi Suskiej poświęcimy na łamach naszego portalu oddzielne artykuły.
Od wielu lat 1 majowe świeto w Suchej jest świętem ogrodu. Na przyzamkowym placu odbyły się doroczne Targi Ogrodnicze pod Patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. Na targach oferte ogrodniczą zaprezentowali producenci z terenu Małopolski. Głównym organizatorem targów jest Ośrodek Doradztwa Rolniczego. 1 maja to w naszym mieście również święto sportu. W poniedziałkowe przedpołudnie stanęli w szranki młodzi lekkoatleci, uczestnicy "Biegu wiosennego", po południu zaś odbyła się jedna z najciekawszych, tradycyjnych inicjatyw sportowych w naszym mieście - doroczny Turniej Piłki Nożnej Zakładów Pracy o puchar Burmistrza Miasta. Tegorocznym zwycięzcą turnieju została drużyna Fideltronika. O szczegółach zawodów piszemy w osobnym artykule.
We wtorek 2 maja na małej scenie suskiego zamku swoje spektakle prezentowali uczestnicy powatowych eliminacji oragnizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu XXI Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży “BAJDUREK”. Zwycięzcą tegorocznej edycji, już poraz trzeci został młodzieżowy teatr Plum-Bum działający przy Miejskim Ośrodku Kultury - Zamek, który zaprezentował sztukę Anny Onichimowskiej "Pokój do wynajęcia" w reżyserii Wojciecha Gacha. Młodzi aktorzy z suskiego zamku będą reprezentować nasz powiat w małopolskim finale festiwalu. W czasie gdy młodzi artyści zmagali się na scenie z żywym słowem, w zamkowym parku odbywała się VI edycja Turnieju Łuczniczego. W zawodach oprócz doskonałych suskich łuczników wzięły udział również liczące sie drużyny łucznicze z Polski.
W środę 3 maja na stadionie MKKS "Babia Góra" odbył się XIII ROWEROWY RAJD ZIEMI SUSKIEJ o Puchar Burmistrza Miasta. Kulturalny program obchodów 3 maja, ze względu na wyjątkowość tego święta tradycyjnie miał bardzo uroczysty i podniosły charakter. Mieszkańcy miasta licznie wzięli udział w Mszy Świętej za Ojczyzne w kaplicy na Jasieniu. Popołudniu zaś melomani, którzy przyszli do sali rycerskiej zamku mogli wysłuchać koncertu pt. "The flowery plain" w wykonaniu zespołu kameralnego baroque ensemble w składzie Ryszard Stazycki,Agnieszka Bernacka, Izabella Szymańska i Marek Skrukwa.
Organizatorzy Dni Ziemi Suskiej pragną serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, dzięki którym mogły odbyć się wszystkie tegoroczne uroczystości.
Sponsorzy:
BANK BPH Kraków o/Sucha Beskidzka
KOMPANIA PIWOWARSKA Carlsberg Polska S.A. Warszawa o.
Kraków
RESTAURACJA KASPER SUSKI Magdalena Kachel Sucha Beskidzka
FIRMA AKCES PLAST - Sucha Beskidzka
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. Oddział Regionalny w Krakowie
BANK SPÓŁDZIELCZY w Suchej Beskidzkiej
SOPOCKIE TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE ERGO HESTIA
s.a. Kraków – oddział Sucha Beskidzka – dyrektor oddziału p.Elżbieta Biel
PKO BANK POLSKI,
Górnośląska Spółka Gazownictwa o. Zakład Gazowniczy w Zabrzu
Firma Handlowo Usługowa OGRODNIK, dealer Firmy Stihl. p. Halina
Śnieżek-Wilk Sucha Beskidzka
FHU SPEC Roman Wilk- dealer firmy Bosch Sucha Beskidzka
SAVIA – Pawilon Handlowy HARNAŚ Sucha Beskidzka
Przedsiębiorstwo Turystyczne Beskidy Tourist Sp. Z o.o.
Stacja Paliw SZWAGIER II Jan Potoczny o/ Maków Podhalański
Firma KOBET Bogusław Kołodziejczyk Sucha Beskidzka
MATRABUD Sucha Beskidzka
COMMERCIAL UNION
BESKIDUS – Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Suchej Beskidzkiej
KURACJUSZ BESKIDZKI Sucha Beskidzka
FIRMA VALVEX z Jordanowa
PATRONAT MEDIALNY
RADIO KRAKÓW
TVP3 KRAKÓW
GAZETA KRAKOWSKA