Przejdź do stopki

SUCHA BESKIDZKA WCZORAJ I DZIŚ

Treść

"Sucha Beskidzka wczoraj i dziś", to nowa pozycja wydawnicza o charakterze albumu historycznego. Autorami tekstów są historycy: Barbara Woźniak i Marcin Leśniakiewicz, absolwenci Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wydawcą albumu jest Urząd Miejski w Suchej Beskidzkiej. Skład graficzny wykonał artysta grafik Maciej Hojda. Wydawcą albumu jest Wydawnictwo i Drukarnia „Secesja” z Karkowa. Nakład to 2000 tys. egzemplarzy.

Album to kolejna, warta podkreślania inicjatywa Roku Jubileuszowego. Piękne wydanie ujmuje estetyką oraz formą prezentacji Suchej Beskidzkiej, od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego. Jak pisze w słowie wstępnym Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt, wydawnictwo albumowe ukazuje najcenniejsze wartości kulturowego dziedzictwa miasta, które ukształtowane zostały w okresie sześciowiekowej historii. Wyróżniają się one bogactwem kultury materialnej oraz duchowej, pokazują dzieło ludzi, którzy wspólnej z naturą utworzyli niezwykły klimat miasta i jego tożsamość. Album podzielony został na działy tematyczne, które w sposób retrospektywny mają zilustrować najważniejsze wydarzenia w historii miasta, a co najważniejsze współczesny wizerunek Suchej Beskidzkiej, ze szczególnym uwzględnieniem roli szkół, instytucji publicznych, szpitala, zakładów pracy. Autorzy postarali się również, aby nie zabrakło aspektu kulturowego jak choćby charakterystyki tożsamości kulturowej, sztuki ludowej oraz oferty kulturalnej miasta.

Prezentacja najpiękniejszych zabytków architektury i sztuki, szczególnie zespołu zamkowo - parkowego, klasztorno - kościelnego, małej architektury sakralnej, „Karczmy Rzym”, zabytkowej zabudowy miejskiej jest nie tylko cennym źródłem informacji, ale również bardzo dobrą formą promocji dziedzictwa kulturowego. Co ważne w wydawnictwie tym pokazana została współczesność Suchej Beskidzkiej jako miasta, które dynamicznie się rozwija, dysponuje znacznym potencjałem gospodarczym, kulturalnym i oświatowym i jest postrzegane przez inne miasta, zarówno polskie jak i europejskie jako atrakcyjny partner do współpracy. Album ilustrują piękne fotografie obiektów oraz cenne materiały źródłowe, dotyczące początków kształtowania się Suchej. Są to: fragment Metryki Koronnej, zawierający streszczenie dokumentu Jana II Oświęcimskiego z 1405 roku, zezwalającego na lokacje Suchej, oraz fragment Lustracji Województwa Krakowskiego z 1556 roku, informujący o istnieniu komory celnej w Suchej. Album na pewno będzie cenną pamiątką dla mieszkańców miasta oraz turystów.

Album w cenie 25 zł dostępny jest w Miejskim Ośrodku Kultury - Zamek tel. (033) 874 13 03