Suscy uczniowie we Fromborku
Treść
W dniach 13 – 26 sierpnia br. 29 dzieci, uczniów suskich szkół podstawowych i gimnazjum, przebywało na kolonii we Fromborku. Była ona zorganizowana na zasadzie wymiany między miastami Frombork – Sucha Beskidzka, dzięki pomysłowi Burmistrzów Miast: Krystyny Lewańskiej i Stanisława Lichosyta oraz zaangażowaniu dyrektora Piotra Kubieńca i Pani Lucyny Stec. Dzieci z Fromborka w tym samym czasie odpoczywały w naszym mieście. Opiekę nad kolonistami sprawowały nauczycielki: Grażyna Kierzkowska (ZS SP Nr1 i Gim im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej) i Barbara Smolik (SP Nr 2 w Suchej Beskidzkiej). Naszym lokum był Powiatowy Dom Dziecka „Słoneczne Wzgórze” z wygodnymi, ładnie i przytulnie urządzonymi 3-4 osobowymi pokoikami. Pani Dyrektor Magdalena Hołubowska i obsługa Domu Dziecka stworzyła nam domową atmosferę, gotowała pyszne posiłki, prała i sprzątała, udostępniała nam sprzęt sportowy oraz bezpłatne karty telefoniczne „Telefon do mamy”.Przez całe 2 tygodnie dopisywała nam piękna słoneczna pogoda.
Codziennie w godzinach przedpołudniowych z pomocą Pana Zbigniewa Lewańskiego, naszego fromborskiego przewodnika, zwiedzaliśmy w większości gratis urokliwe miasteczko i jego piękne zabytki. Po południu korzystaliśmy bezpłatnie z odkrytego basenu kąpielowego, spacerowaliśmy brzegiem Zalewu Wiślanego i po molo, zbierając dary morza.
Wieczorami graliśmy w piłkę na boisku, tańczyliśmy na dyskotekach, piekliśmy kiełbaski na ognisku. Największą jednak frajdę sprawiała nam „kąpiel błotna” w wodach zalewu.
Do największych atrakcji kolonii należały:
- zwiedzanie zabytków Fromborka :
v Wzgórza Katedralnego z Archikatedrą i zabytkowymi organami, których mogliśmy posłuchać oraz obejrzeć prace wykopaliskowe w katedrze
v Muzeum im. Kopernika w Pałacu Biskupim
v Wieży Radziejowskiego i Planetarium
v Wieży Kopernika z ekspozycją unikatowych okazów meteorytów
v Wieży Wodnej
v Kościoła św. Ducha z Kaplicą św. Anny i herbarium z leczniczymi roślinami
v ekspozycji w Izbie Dziedzictwa Kulturowego Warmii pt. „Skarby z poddasza”
- zwiedzanie i poznanie pracy kotłowni na słomę, ogrzewającej miasto
- rejs statkiem m/s FLAMINGO po Zalewie Wiślanym
- wycieczka do Trójmiasta:
v zwiedzanie starówki gdańskiej.
v Gdańskiej cukierni „Artist Ciuciu” gdzie obserwowaliśmy ręczną produkcję słodyczy, które mogliśmy, jeszcze ciepłe, od razu skosztować.
v okrętu „Błyskawica” i "Akwarium Gdyńskiego” w Gdyni
Wszyscy przyjęli nas we Fromborku bardzo mile i serdecznie. Zapraszano naszą całą grupę na smakołyki domowej roboty - smaczne, ciepłe jeszcze, pączki, ogórki kiszone małosolne, smalec i słodycze. Otrzymaliśmy też pamiątkowe certyfikaty, po zdaniu krótkiego egzaminu wiedzy o Fromborku i jego zabytkach. Dla wszystkich, którzy nas ugościli i służyli nam pomocą i wiedzą dzieci wykonały okolicznościowe kartki z podziękowaniami, a pani Grażyna w prezencie podarowała makatki własnoręcznie wyszyte haftem krzyżykowym. Skorzystaliśmy z zaproszenia Pani Burmistrz Krystyny Lewańskiej i odwiedziliśmy ją w Urzędzie Miasta i Gminy. Mieliśmy tam okazje poznać pracę poszczególnych referatów i porozmawiać z „szefem” miasta na żywo. Opaleni, wypoczęci i zadowoleni wróciliśmy luksusowym autokarem do Suchej B.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji pomysłowej współpracy naszych miast .
Dziękujemy!
Grażyna Kierzkowska i Barbara Smolik