Przejdź do stopki

Informacja o sytuacji kryzysowej, zaistniałej na terenie miasta Sucha Beskidzka w dniu 3.08.2005 r.

Treść

W dniu 3 sierpnia 2005 roku, między godz. 16.30 a 17.15 nad miastem Sucha Beskidzka nastąpiło gwałtowne oberwanie chmury objawiające się ulewnym deszczem, gradobiciem oraz silnym porywistym wiatrem. Ulewa w bardzo krótkim czasie spowodowała ogromne utrudnienia w komunikacji miejskiej niszcząc drogi, zatapiając wiele domostw, instytucji publicznych szkół i osiedli mieszkaniowych. Uszkodzeniom uległy głównie trakty komunikacyjne. Życie na terenie miasta w krótkim czasie zostało całkowicie sparaliżowane.

Natychmiast uruchomiono działanie Miejskiego Sztabu Reagowania Kryzysowego, który współdziałał z Powiatowym Zespołem Reagowania Kryzysowego. W związku z dużymi szkodami powołano 40 Zespołów Ratowniczych PSP i OSP. Działania te zabezpieczało 5 patroli Policji oraz Straż Miejska Suchej Beskidzkiej. Zespoły ratownicze, w pierwszej kolejności głównie działania skierowały na porządkowanie ulic z powalonych wichurą drzew oraz na wypompowywanie wody z zalanych piwnic, domostw, sklepów i instytucji publicznych. Intensywne działania prowadzone były przez cała noc i kontynuowane następnego dnia.

Szacunkowo 80 % domostw w dolnej części Suchej Beskidzkiej, głownie domy prywatne i obiekty użyteczności publicznej /w ilości ok. 300 piwnic/ uległo zalaniu. Również zalanych jest wiele domostw mieszkalnych. Zniszczone drogi, zerwanie sieci elektryczne, uszkodzeniu uległa linia kolejowa na odcinku Sucha Beskidzka - Żywiec. Dokładne starty będą szacowane w następnych dniach.

Na skutek zniszczeń oraz ciągłych i obfitych opadów deszczu Starosta Suski w mieście Sucha Beskidzka i Gminie Stryszawa wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Najtrudniejsza sytuacja w Suchej Beskidzkiej panuje na osiedlu Zasypnica i ul. Makowskiej, gdzie zanotowano osunięcia ziemi, zalania budynków i rozlewisko na drodze krajowej, gdzie podtopione zostały domostwa.

ZOBACZ FOTOGRAFIE Z DNIA 03.08.2005 roku