Przejdź do stopki

Partnerstwo miast, partnerstwo szkół!

Treść

W ubiegłym roku w maju władze Suchej Beskidzkiej podpisały z węgierskim miastem Jaszbereny umowę o wzajemnej współpracy w wielu dziedzinach życia społecznego.
Znaczna część aktywności i działań społecznych przypada na sektor edukacji, na pracę szkół. Dnia 12.05.2005r. w Zespole Szkół SPnr1 i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchej Besk. Gościła 45 osobowa delegacja nauczycieli ze szkoły w Jaszbereny. Inicjatorem wizyty węgierskich gości i gospodarzem uroczystości był dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II Piotr Kubieniec.


Spotkanie odbyło się w hali sportowej ZS, w której zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich oraz zaproszeni goście w osobach: Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej p.J.Fortuny, Burmistrza Miasta p.St.Lichosyta, Przewodniczącego Rady Miejskiej p.B.Ćwiąkały, Sekretarza Gminy p.T.Woźniaka. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Kierownik Referatu Edukacji i Spraw Społecznych UM p.M.Mazur, dyr. SPnr2 p.T.Kaliciak, dyr. SPnr3 p.M.Peć, redaktorzy lokalnej prasy oraz grono pedagogiczne i rzesza młodzieży ucząca się w murach tej szkoły.


Hymn Republiki Węgierskiej a zaraz po nim Mazurek Dąbrowskiego wprowadziły zebranych w klimat spotkania. W obecności blisko 1000 osób dyrektorzy obu szkół: dyr. Szkoły Gróf Apponyi Albert Alt.Isk.Jaszbereny Kari Laszló i dyr. Zespołu Szkół SPnr1 i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchej Besk. Piotr Kubieniec odczytali treść umowy napisanej w obu językach a następnie złożyli na dokumentach swoje podpisy i uścisnęli sobie dłonie. Gromkie brawa jakie rozległy się na sali wyraziły aprobatę dla tego typu działań. Treść umowy, której zasadniczą kwestią jest wymiana dzieci i młodzieży reguluje 14 punktów.
1. W wymianie między szkołami biorą udział uczniowie i nauczyciele szkół.
2. Celem wymiany jest poznanie historii, kultury dnia codziennego, obyczajów, tradycji obu miast, wymiana doświadczeń, nawiązanie nowych znajomości.
3. Wymiana między nauczycielami oprócz w/w celów dotyczyć ma także dzielenia się posiadaną wiedzą, metodami nauczania, rozwiązywania problemów wychowawczych, organizacją pracy szkoły.
4. W wymianie uczestniczyć będą grupy dzieci i młodzieży wraz z opiekunami, grupy nauczycieli i rodziców.
5. W czasie pobytu strona przyjmująca zapewnia nocleg, wyżywienie, program pobytu, przewodnika (szczegóły do ustalenia).
6. Szkoły będą zapraszać delegacje na ważniejsze święta szkolne, imprezy sportowe i kulturalne, Dni Miasta itp.
7. W miarę możliwości szkoły będą wspólnie organizować różne imprezy(wystawy, koncerty, konkursy, zawody sportowe, wycieczki itp.)
8. Szczegóły wymiany opracowywać będą specjalne zespoły złożone z nauczycieli obu szkół. Zespoły te będą spotykać się dwa razy w roku.
9. Miejscem spotkań zespołów będzie jeden raz Sucha Beskidzka, jeden raz Jaszbereny.
10. Umowa zostaje zawarta na dwa lata od daty podpisania.
11. Później nastąpi ocena realizacji i ewentualne przedłużenie
12. Wszelkie nie objęte umową ustalenia będą stanowić załącznik do umowy.
13. Każda ze stron ma prawo wypowiedzieć umowę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia
14. Umowa wchodzi w życie po jej podpisaniu.


Dyrektor Kari Laszló zwrócił się w krótkim wystąpieniu do wszystkich zgromadzonych na uroczystości osób. Dziękował w imieniu własnym i towarzyszących mu nauczycieli ze szkoły w Jaszbereny za niezwykle ciepłe przyjęcie i wielką gościnność, z jaką spotkali się w Suchej. Nie ukrywając wzruszenia porównał nasze miasto do swego domu, w którym czuje się dobrze i którym zawsze panuje atmosfera wzajemnej życzliwości. Odniósł się też do wspólnej historii obu narodów, które dzisiaj osadzone w zupełnie innej rzeczywistości mogą stać się sobie bliższe i wyjść naprzeciw otwierającym się możliwościom. Jego pragnieniem jest, by podpisana w dniu dzisiejszym umowa była owocna i przyniosła wiele korzyści na przyszłość. Podobne oczekiwania względem umowy zawartej pomiędzy miastami miał Burmistrz Suchej Besk. St.Lichosyt, który wyraził pogląd, że współpraca układać się będzie pomyślnie i przyniesie oczekiwane efekty. On ze swej strony wspierać będzie te działania. Zachęcił do włączenia się we współpracę wszystkie środowiska w naszym mieście. Podkreślił istotę zawieranej pomiędzy szkołami umowy, zwłaszcza w okresie, gdy Sucha przeżywa swoje 600-lecie istnienia.


 Na okoliczność przybycia gości i zawarcia umowy pomiędzy szkołami przygotowany został powitalny program artystyczny.
Przebrane w stroje ludowe dzieci klas trzecich szkoły podstawowej zaprezentowały wiersze, w których lokalni poeci opisali piękno okolicznej ziemi. Nie brakło też melodii góralskich charakterystycznych dla naszego rejonu. Momentem wzruszenia było zaśpiewanie przez małych artystów piosenki w języku węgierskim. Prezentacja ta spotkała się z gorącym aplauzem, zwłaszcza ze strony węgierskich gości. Na zakończenie części artystycznej zatańczył zespół z klasy IVa. Występ stworzył ciepłą i miłą atmosferę, na twarzach zgromadzonych gości i całej społeczności szkolnej zagościł serdeczny uśmiech.
Podziękowania za olbrzymi wkład pracy w przygotowanie części artystycznej kierujemy do pań nauczania zintegrowanego: mgr L.Maciejowskiej, mgr A.Chmiel, mgr M.Kołacz oraz mgr D.Bogackiej. Za nadzór nad stroną muzyczną dziękujemy naszym szkolnym muzykom: mgr B.Madejowi i mgr N.Kostowowi.
Po chwilach radości i wspólnej dobrej zabawy nadszedł moment zadumy i refleksji. Odwiedziny delegacji węgierskiej w murach szkoły, która 20 listopada 2004 r. nadała sobie imię Jana Pawła II, były również okazją do wspomnień o Osobie Największego Polaka naszych czasów- Karola Wojtyły. Jak podkreślił dyrektor ZS Piotr Kubieniec Postać Ojca Świętego była bliska także narodowi węgierskiemu. Dlatego dzisiaj, będąc w szkole, która nosi Jego imię i stojąc przed obeliskiem z wbudowaną tablicą pamiątkową nie sposób nie zatrzymać choć na chwilę swych myśli na Janie Pawle II. Symboliczny znicz i wianuszek z barwami narodowymi Węgier położone w tym ważnym miejscu, były wyrazem hołdu złożonego Papieżowi Polakowi.

Alicja Stopka