Przejdź do stopki

Frombork partnerem Suchej Beskidzkiej

Treść

Już historia cywilizacji potwierdziła regułę, iż istotnym czynnikiem, który na przestrzeni dziejów miał zdecydowany wpływ na rozwój miast, jest umiejętność nawiązywania kontaktów oraz przyswajanie nowych jakości, które nabywane są w czasie różnych form komunikacji pomiędzy ich społecznościami.

Sucha Beskidzka stała się przykładem miasta „otwartego”, które świadomie wychodząc poza region, od kilku lat stara się nawiązywać kontakty na wielu płaszczyznach życia, zarówno społecznego, gospodarczego jak i kulturalnego z europejskimi oraz polskimi miastami. Patrząc już z perspektywy czasu, w roku ubiegłym podpisana została umowa partnerska z Jaszbereny, miastem leżącym w województwie Szolnok w Republice Węgierskiej, kilka lat wcześniej ze słowackim Twardoszynem. Teraz przyszła kolej na polskiego partnera, którym oficjalnie w dniu 23 kwietnia br., stał się Frombork, określany popularnie „klejnotem Warmii”. To piękne miasteczko portowe, położone nad Zalewem Wiślanym w województwie warmińsko – mazurskim, liczy niespełna trzy tysiące mieszkańców.

Umowa partnerska, zawarta we fromborskim Ratuszu, którą swoimi podpisami sygnowali Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt i Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Krystyna Lewańska, jest wynikiem wspólnego przekonania o potrzebie nawiązania wzajemnej współpracy przez oba miasta, które pomimo różnic geograficznych, historycznych i kulturowych, mają z sobą wiele wspólnego. Są miastami, które dynamicznie się rozwijają. Jako dwukrotni laureaci nagrody Kazimierza Wielkiego, przyznawanego w ogólnopolskim rankingu inwestycyjnym przez „Wspólnotę” oraz zdobywcy tytułu Gminy Przyjaznej Środowisku, mają wspólne cele, których nadrzędną ideą jest rozwój infrastruktury miejskiej, a w efekcie poprawa jakości życia mieszkańców. To miasta o dużym potencjale krajobrazowym, upatrujące dzięki położeniu geograficznemu duże szanse rozwoju w dziedzinie turystyki. Oba leżą również w strefach transgranicznych /Sucha – Słowacja, Frombork – Rosja/. Ze względu na dziedzictwo kulturowe, wyróżniające się cennymi kompleksami zabytkowymi, Sucha Beskidzka i Frombork zaliczane są do tzw. „miast historycznych”. Ciekawe oferty inwestycyjne obu miast, możliwość kontaktów handlowych pomiędzy przedsiębiorcami może korzystnie wpłynąć na zdynamizowanie rozwoju gospodarczego.

W sali sesyjnej fromborskiego Urzędu, w obecności Gospodarza p. Burmistrz Krystyny Lewańskiej, Zastępcy Burmistrza Mirosława Litwina, Przewodniczącego Rady Miejskiej Fromborka Henryka Bakinowskiego, Sekretarza Miasta i Gminy Marii Rogińskiej, Skarbnika Emilii Nizikowskiej, Radnych Rady Miejskiej Fromborka, którym towarzyszyli honorowi mieszkańcy miasta oraz dyrektorów miejscowych szkół, instytucji i placówek oświatowych i przedstawicieli Suchej Beskidzkiej na czele z Burmistrzem Miasta Stanisławem Lichosytem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Bogusławem Ćwiękałą, Sekretarzem Gminy Tadeuszem Woźniakiem, Dyrektorem ZS SP nr 1 i Gimnazjum im. Jana Pawła II Piotrem Kubieńcem oraz Barbary Woźniak Specjalisty w Galerii Sztuki –Zamek i przedstawicielem MS "Ziemia Suska", nastąpiło uroczyste podpisanie umowy, która, ze zrozumiałych względów, przyjęła symboliczne określenie traktatu "północ-południe".

Zgodnie z zawartymi tezami, nasze miasta współpracować będą w zakresie nawiązywania stosunków gospodarczych, handlowych i kulturalnych, pomiędzy instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami wyższej użyteczności publicznej. Pomogą swoim mieszkańcom oraz przedsiębiorcom w nawiązywaniu wzajemnych kontaktów, a pierwszym z efektów o charakterze turystycznym i sportowym, stanie się międzyszkolna wymiana dzieci i młodzieży. Miasta zadeklarowały również, że będą się wspierać w tej dziedzinie, mając na myśli szeroko pojętą wymianę turystyczną. Służba zdrowia, polityka socjalna, kultura, oświata, turystyka, rekreacja i sport to ważne płaszczyzny życia społecznego, gdzie możliwość współpracy, może przynieść wymierne korzyści mieszkańcom obu gmin.