SUCHA BESKIDZKA „GMINA PRZYJAŹNA ŚRODOWISKU”
Treść
Ochrona i racjonalne kształtowanie środowiska naturalnego w Suchej Beskidzkiej stanowi jeden z priorytetowych kierunków rozwoju. W mieście realizowanych jest szereg działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz warunków życia mieszkańców miasta.
Gmina posiada miejską oczyszczalnię ścieków komunalnych o przepustowości 7000m3/dobę, która w grudniu 2003r. kosztem 350 tyś zł wyposażona została w stację odwadniania osadów.
Z roku na rok wzrasta ilość oczyszczonych ścieków, dla przykładu w 2003 roku 382.421m3,a w 2004 roku już 490.179 m3. Systematycznie rozbudowywana sieć kanalizacyjna ma obecnie dł. 33,5 km ,do sieci podłączonych jest 69% budynków. Od kilku lat obowiązuje system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, rozmieszczone są kolorowe pojemniki igloo do segregacji odpadów na terenie miasta.
Ponadto mieszkańcy miasta odpady wysegregowane gromadzą w workach foliowych z kolorowym nadrukiem .
W marcu 2003 roku oddana została do eksploatacji rejonowa sortownia i nowoczesne składowisko odpadów komunalnych, wybudowana przy udziale innych gmin powiatu suskiego w ramach Związku Gmin Dorzecza Górnej Skawy - Świnna Poręba. Obecnie Rejonowa Sortownia i Składowisko Odpadów posiada jako jedyne w Małopolsce tzw. pozwolenie zintegrowane wydane zgodnie z normami unijnymi.
W 2003 roku odzyskano:
* 205,3 tony makulatury, 357,8 ton szkła ,419,5 ton tworzyw sztucznych, 89,9 ton metali żelaznych, 4,53 tony, metali nieżelaznych. W 2004 roku nastąpił dalszy wzrost odzyskanych surowców wtórnych.
Do programu selektywnej zbiórki odpadów włączeni są wszyscy mieszkańcy miasta Sucha Beskidzka oraz gminy zrzeszone w Związku Gmin Dorzecza Górnej Skawy -Świnna Poręba.
W ramach działań zmierzających do likwidacji niskiej emisji w latach 1995-2002 wykonana została sieć gazowa średnioprężna o długości 10 km.
Dzięki rozbudowie sieci gazociągów największe obiekty, szkoły, instytucje, szpital posiadają kotłownie opalane gazem .Do sieci przyłączani są nowi odbiorcy. Ważnym elementem działań proekologicznych jest także termomodernizacja budynków, która daje duże oszczędności energii, poprawia komfort cieplny i nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Corocznie znaczną część środków po stronie wydatków budżetowych Gmina przeznacza na inwestycje związane z ochroną środowiska, z reguły jest to kilkanaście procent. Rekordowym był rok 2002 kiedy to ponad 26% stanowiły wydatki na ochronę środowiska.
W 2004 roku Gmina Sucha Beskidzka przystąpiła do konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”. Narodowy Konkurs Ekologiczny „Przyjaźni Środowisku” organizowany jest od sześciu lat pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Organizatorem Głównym Konkursu jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Sucha Beskidzka została laureatem i otrzymała tytuł
„ G M I N A P R Z Y J A Z N A Ś R O D O W I S K U”
Podczas uroczystej Gali laureatów i wyróżnionych w pałacu prezydenckim w Warszawie w dniu 18 stycznia 2005r. Burmistrz Miasta Pan Stanisław Lichosyt odebrał certyfikat nadający Suchej Beskidzkiej tytuł „GMINA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU” oraz statuetkę „Laureat w Kategorii Gmina Miejska Sucha Beskidzka Przyjazna Środowisku”.
Przyznana nagroda jest dużym wyróżnieniem dla naszego miasta, tym bardziej że o tytuł „Gmina Przyjazna Środowisku” ubiegało się wiele gmin z terenu całej Polski, a laureatami w tej kategorii zostało tylko 10 w tym miasto Sucha Beskidzka . Z pośród wszystkich gmin małopolskich , na liście laureatów znalazły się tylko dwie.