CZY TWÓJ LEGWAN JEST LEGALNY?
Treść
Tylko miesiąc pozostał posiadaczom zwierząt objętych ograniczeniami Unii Europejskiej na zarejestrowanie swoich pupili w starostwach powiatowych. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi wejściem w konflikt z obowiązującym obecnie prawem. Posiadanie nie zarejestrowanych okazów już od 1 XI br. będzie stanowić wykroczenie i podlegać karze aresztu lub grzywny.
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadziła dla osób posiadających żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków wymienionych w załącznikach do Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej nr 338/97 (z późniejszymi zmianami) obowiązek ich rejestracji u starosty. Ma się to przyczynić do ograniczenia przemytu oraz nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, a także procederu wypuszczania na wolność zwierząt mogących zagrozić rodzimej faunie (np. żółwi czerwonolicych).
Normalnie zarejestrować można wyłącznie osobniki posiadające udokumentowane, legalne pochodzenie. Jednak osoby, które posiadały już zwierzęta w momencie, gdy przepisy te weszły w życie, mogą nie mieć dokumentów potwierdzających legalność ich pochodzenia. Dlatego też wspomniana ustawa daje ostatnią szansę zarejestrowania wszystkich posiadanych egzemplarzy żywych zwierząt objętych tymi przepisami - nawet tych, których pochodzenie jest nieudokumentowane. Do końca października br. rejestracji posiadanych okazów dokonać można bez przedstawienia dowodów świadczących, że pochodzą z legalnego źródła.
Od pierwszego listopada możliwości takiej już nie będzie, a do wniosku o rejestrację konieczne będzie załączenie wymaganych prawem dokumentów dotyczących pochodzenia danego okazu. Posiadanie osobników nie zarejestrowanych zostało uznane za wykroczenie podlegające karze aresztu lub grzywny, zaś oferowanie sprzedaży lub kupna takich zwierząt jest traktowane jako przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Przykładowe gatunki wymagające rejestracji:
- wszystkie gatunki małpiatek oraz małp właściwych
- wszystkie gatunki papug z wyjątkiem papużek falistych i nimf
- gwarek
- żółw czerwonolicy
- żółw grecki
- żółw stepowy
- legwan zielony
- wszystkie gatunki waranów
- kameleon pospolity
- wszystkie gatunki biczogonów
- wszystkie gatunki boa
- wszystkie gatunki pytonów
- wszystkie gatunki drzewołazów
- wszystkie gatunki liściołazów
- aksolotl
Informacja: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
Więcej informacji: www.salamandra.org.pl