Stypednia unijne dla uczniów i studentów
Treść
Młodzież pochodząca z obszarów wiejskich i marginalizowanych ma możliwość skorzystania z funduszy strukturalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
W ramach działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Priorytetu II Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) przewiduje się realizację dwóch rodzajów programów stypendialnych.
I - dla młodzieży z obszarów wiejskich (stałe zameldowanie), która z powodów materialnych natrafiła na bariery utrudniaj±ce naukę na poziomie ponadgimnazjalnym kończącym się maturą,
II - dla studentów z pochodzących z obszarów zagrożonych marginalizacją, w tym obszarów wiejskich i obszarów restrukturyzacji przemysłów, którzy natrafiają na bariery w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym (stałe zameldowanie na terenie powiatu będącego projektodawcą).
Do pomocy stypendialnej w ramach I typu programów stypendialnych uprawnieni są uczniowie, którzy uczęszczają do szkół ponadgimnazjalnych szkół publicznych i niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych, które kończą się maturą, mają stałe zameldowanie na obszarze wiejskim i pochodzą z rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej dofinansowanej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Obsługę programu prowadzi organ prowadzący/dotujący szkołę.
Do II typu programów stypendialnych uprawnieni są studenci pochodzący z obszarów zmarginalizowanych, studiują w państwowych i niepaństwowych szkołach wyższych w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym, posiadają stałe zameldowanie na wymienionym obszarze, pochodzą z rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej dofinansowanej na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych.Obsługę programu prowadzi Starostwo Powiatowe.
Na lata 2004 – 2006 na wdrażanie projektów stypendialnych pierwszego typu tj.stypendia dla młodzieży wiejskiej przewidziano środki publiczne (tj. środki Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa) w wysokości 151 mln EURO, natomiast na stypendia dla studentów przewidziano 24 mln EURO.
Jednocześnie całkowita pomoc przekazana danej osobie nie może przekraczać kwoty odpowiednio 2500 PLN w przypadku uczniów i 3500 PLN w przypadku studentów w skali 10 miesięcy. O zróżnicowaniu wielkości stypendium w zależności od sytuacji materialnej ucznia/studenta będzie decydował projektodawca. Jest to możliwe na podstawie zapisów zawartych w Uzupełnieniu Programu ZPORR, z którego wynika ze kwota 250 i 350 PLN jest maksymalną kwotą, o jaką może ubiegać się uczeń/student miesięcznie. Wniosek projektowy będzie miejscem, w którym projektodawca zadecyduje o trybie przekazywania stypendiów tj. forma rzeczowa, refundacja kosztów czy wypłata gotówkowa w przypadku stypendiów przekazywanych studentom.
Na programach stypendialnych skorzystają uczniowie i studenci pochodzący z obszarów zagrożonych marginalizacją, w szczególności z obszarów wiejskich i obszarów restrukturyzacji, którzy natrafiają na bariery w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym z powodu trudnej sytuacji materialnej. Za obszary wiejskie uznaje się tereny położone poza granicami administracyjnymi miast, miasta od 5 tys. do 20 tys. mieszkańców w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą. Obszary zmarginalizowane uznaje się tereny wiejskie oraz tereny położone poza granicami administracyjnymi miast i miasta do 20 tysięcy mieszkańców.
Uczeń i student powinien zgłosić się z zaświadczeniem o dochodach za 2003 rok, zaświadczeniem o zameldowaniu, a w przypadku studenta również zaświadczeniem z uczelni, do organu prowadzącego/dotującego szkołę , a student do Starostwa Powiatowego.
Opis działania został zamieszczony w Uzupełnieniu Programu ZPORR, które znajduje się na stronach internetowych www.zporr.gov.pl - Uzupełnienie Programu - Zintegrowany Program Operacyjny.
Informacja: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu