IX Suskie Spotkania z Folklorem zakończone
Treść
W dniach 23-25 lipca na dziedzińcu suskiego zamku odbyły się IX Suskie Spotkania z Folklorem. W ciągu trzech dni festiwalu przez zamkową estradę przewinął się barwny korowód muzyków, tancerzy, twórców ludowych i artystów reprezentujących najróżniejsze nurty szeroko rozumianej muzyki etnicznej. Gospodarzem piątkowego koncertu był Jan Karpiel Bułecka, na scenie wystąpiły zespoły Holniki z Sidziny i Tatry z Ratułowa oraz Kabaret u Bacy. Gwiazdą pierwszego wieczoru był zakopiański zespół Krywań, obchodzący jubileusz 30 lecia istnienia, z której to okazji na zakończenie pierwszego dnia festiwalu Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt wręczył zespołowi pamiątkowy dyplom w postaci płaskorzeźby.
Sobota 24 lipca była dniem międzynarodowym. Na scenie wystąpiły zespoły z Tajwanu, Sri Lanki, Węgier i Słowacji. Na zakończenie tłumnie zgromadzona publiczność obejrzała widowisko multimedialne Ainu inspirowane muzyką etniczną Afryki, Ameryki Południowej i Australii.
Niedziela, ostatni dzień festiwalu. Występy rozpoczęły dzieci z zespołu Beskidzioki w towarzystwie Kapeli Spod Magurki, po nich na scenie wystąpili Grojcowianie, którego opiekunka Jadwiga Jurasz była jednocześnie prowadzącą sobotnie i niedzielne koncerty. Na koniec trzy niezwykłe koncerty, najpierw Trebunie Tutki, potem reggae"owy Habakuk i na finał, już po północy gwiazda tegorocznych Suskich Spotkań z Folklorem zespół Brathanki w nowym, nieznanym jeszcze suskiej publiczności składzie.
Tradycyjnie już, podczas Suskich Spotkań z Folklorem odbyło się wiele imprez towarzyszących takich jak dzień chleba, podczas którego swoje wyroby prezentowali miejscowi piekarze, prezentacje potraw regionalnych, plenery artystyczne i wystawy. Całość dokumentowali artyści fotograficy uczestniczący w organizowanym co dwa lata plenerze fotograficznym.
Pomimo niezwykle deszczowego lata, jak na zamówienie podczas trzech dni festiwalu aura była wyjątkowo sprzyjająca, a przygotowane przez organizatorów ogromne namioty przydały się widzom jako schronienie przed słońcem. Ogółem w ciągu trzech dni przez zamkowy dziedziniec przewinęło się ok. 3000 widzów.
Za rok X jubileuszowe Spotkania z Folklorem, przypadające w jubileuszowym roku 2005, w którym nasze miasto obchodzić będzie 600 lecie istnienia.