Prawa Europejczyka
Treść
Co nowego po 1 maja 2004 roku w związku z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej:
- Każdy obywatel państwa członkowskiego UE ma obywatelstwo europejskie. Ty oczywiście też.
- Przysługuje Ci bezpłatne leczenie w przypadku nagłego zachorowania w podróży. Wyjeżdżając pamiętaj jednak o druku E111,bez niego nic nie załatwisz.
- Paszport możesz schować do szuflady. By podróżować po krajach UE, wystarczy dowód osobisty.
- Jeśli wybierasz się samochodem do jednego z państw Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Chorwacji nie będziesz musiał wykupywać Zielonej Karty. Wystarczy jednolita umowa ubezpieczenia OC komunikacyjnego.
- Nie obawiaj się, nie będzie obowiązkowej wymiany praw jazdy ani dowodów rejestracyjnych. Będą wydawane inne prawa jazdy , ale nie oznacza to jednak, że stare stracą ważność.
- Jeśli płacisz VAT, zdobądź unijny NIP - unikniesz podwójnego opodatkowania. Zresztą, bez zarejestrowania się i uzyskania unijnego NIP-u polscy podatnicy nie będą mogli uczestniczyć w handlu wewnątrzwspólnotowym.
- Zamierzasz szukać pracy w UE, na pełną swobodę zatrudnienia musisz jeszcze trochę poczekać. Od 1 maja tylko Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia, Dania i Holandia otwierają swoje rynki dla Polaków.
- Jeśli na emeryturze będziesz chciał zamieszkać w innym kraju UE, nie martw się, tam też będziesz mógł otrzymywać swoją emeryturę, w takiej wysokości, w jakiej otrzymywałbyś ją w Polsce.
- Po 1 maja w każdym sklepie i urzędzie możesz płacić w euro, ale żebyś mógł zapłacić w euro musi się na to zgodzić również druga strona transakcji. Pamiętaj wejście do UE nie oznacza automatycznego przyjęcia wspólnej waluty euro, na to Polska musi jeszcze kilka lat poczekać.
- Nie bądź zaskoczony jeśli po 1 maja będziesz musiał więcej zapłacić za m.in. mięso wieprzowe, ryby morskie, banany, cukier, papierosy, materiały do konserwacji mieszkań i domów i mniej m.in za telewizory, sprzęt AGD, piwo, wyroby spirytusowe, wina gronowe, odzież męska i damska, pieczywo i makarony. Ceny m.in. paliw, smarów, olejów, gazu z sieci, opłat za użytkowanie mieszkań, środków do prania i czyszczenia, a także artykułów farmaceutycznych nie powinny się zmienić. Jeśli zaobserwujesz niepokojące zmiany cen dzwoń na Infolinię 0-801 305 305
- Jeśli chcesz skorzystać z funduszy strukturalnych UE już teraz kompletuj dokumenty i myśl nad ciekawymi projektami dla swojej gminy. Już wkrótce będzie można składać wnioski o dotację.
- Nie martw się, po 1 maja nie zostanie zlikwidowany fundusz świadczeń socjalnych. Kwestia funkcjonowania funduszy świadczeń socjalnych w zakładach pracy należy do samodzielnych decyzji poszczególnych państw członkowskich.
Źródło: PAP