Przejdź do stopki

WYSTAWA MALARSTWA STANISŁAWA HAJTO !

Treść

W marcu Galeria Sztuki –Zamek zaprezentuje Państwu wystawę malarstwa nieżyjącego już suskiego artysty Stanisława Hajto. Twórczość Stanisława Hajto, jest prawie nieznana, pomimo, że wiele jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych, nie tylko w Suchej, ale również w kraju i zagranicą. Być może przyszła już pora, aby docenić to co mało znane, a jednak wartościowe zarówno od względem formy, warsztatu jak i prezentowanego tematu. W tym przypadku mamy doczynienia z artystą profesjonalnym, absolwentem cenionej uczelni artystycznej, który w swoim środowisku nie potrafił się odnaleźć. Droga artysty, nękanego alkoholowym nałogiem, z którym w pewnym okresie życia przestał sobie radzić, nie była prosta.... Określany mianem człowieka wrażliwego, potrafiącego zjednać sobie ludzi niezwykłą subtelnością, ale również nie stroniącego od ekspresji, był niezwykle ciekawą osobowością, u jednych zyskując uznanie, u innych dezaprobatę. Realizował się jednak w sztuce, która stała się jedynym sposobem na przetrwanie. Hajto nie malował dzieł wieloformatowych. Stronił od kopii i malarstwa realistycznego. Obrazy Hajty są malowane szeroką plamą. Niezwykła harmonia barw, delikatność oraz ulubione motywy kobiecego ciała, przedstawiane w iście rubensowskiej konwencji, zyskują na wartości, wówczas gdy ogląda się je z pewnej odległości. Subtelne połączenie impresjonizmu z koloryzmem to zapewne pozostałości po krakowskiej ASP. Jednak w jego obrazach forma nie odgrywa podstawowej roli. Znaczenia nabierają chwile, które towarzyszą różnym momentom i zdarzeniom, wpływając na taki a nie inny klimat dzieła. Jest w tych pracach jakaś niezwykła melancholia i tęsknota , wydobyta za pomocą koloru.  Twórczość Hajty trudno jednoznacznie sklasyfikować, przyporządkowując ją danemu kierunkowi artystycznemu. Widać w niej istotne wpływy szkoły krakowskiej, Pautscha, Radnickiego i Jarockiego, profesorów Akademii Sztuk Pięknych, u których Hajto szkolił swój artystyczny warsztat. Widać też wpływy malarstwa francuskiego, szczególnie Renoira.
Stanisław Hajto urodził się 19 grudnia 1913 roku w Suchej. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Pszczynie. W 1937 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie. W 1939 roku został zmobilizowany do wojska, walcząc jako żołnierz Pułku Podhalańskiego na terenie Polski południowej. W czasie wojny kontynuował także studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule, w pracowni prof. Fryderyka Pautscha. Po wojnie nadal studiował pod kierunkiem prof. Xawerego Dunikowskiego i Zygmunta Radnickiego, uzyskując wysokie oceny swojej twórczości.  Zmarł w 1981 roku.
Galeria Sztuki -Zamek prezentuje prace artysty ze zbiorów prywatnych pp. Bolesławy Boni, Wojciecha Żaka, Romana Wróbla, Andrzeja Krzeszowiaka, Marii i Heleny Skrbeńskich, i Marty Wołek –Bury, którym w tym miejscu pragniemy bardzo serdecznie podziękować. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 5 marca (piątek) o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!