Suscy muzycy z sukcesami na 59. Sabałowych Bajaniach!
Treść
W dniach 9–13 lipca w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się 59. Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania”! To niezwykłe święto kultury ludowej po raz kolejny przyciągnęło do stolicy podhalańskiego folkloru artystów z całej Polski. Podczas trzydniowych przesłuchań konkursowych przed komisją zaprezentowało się wiele znakomitych kapel i zespołów regionalnych — wśród nich nie zabrakło również muzykantów z Susko Muzyka!
„Sabałowe Bajania” to ogólnopolski festiwal folkloru, który co roku odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej. To konkurs dla gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, który swoją renomę buduje od 1967 roku. Pierwsza edycja miała charakter lokalny, skupiając się głównie na prezentacjach gawęd i muzyki tradycyjnej. Z biegiem lat wydarzenie zyskało ogólnopolski rozgłos, wzbogacając program o konkursy śpiewu ludowego, występy drużbów weselnych, starostów weselnych, a także prezentacje podhalańskich pytacy.
Obecnie festiwal to nie tylko konkursy, ale i barwne wydarzenia towarzyszące. Na gości czekały wystawy sztuki ludowej i fotografii, kiermasze, zawody strzeleckie, a także występy regionalnych zespołów z zagranicy. Jedną z największych atrakcji była tradycyjna Sabałowa Noc – plenerowe widowisko odbywające się na terenie Bukowiańskich Term. To właśnie podczas tej imprezy odbywa się pasowanie na „Zbójników” i „Wierchowe Orlice” – tytuły przyznawane osobom zasłużonym dla zachowania i rozwoju kultury Podhala.
Z sukcesami na festiwalu wystąpili również reprezentanci Suchej Beskidzkiej. Od wielu lat w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczą regionalni muzycy związani z zespołami działającymi przy Centrum Kultury i Filmu (wcześniej Miejskim Ośrodkiem Kultury – Zamek). W tym roku suska reprezentacja znów nie zawiodła! Wojciech Kubisiak zdobył pierwsze miejsce w kategorii multiinstrumentalistów, prezentując grę na skrzypcach, dudach, piszczałce jednootworowej oraz okarynie. Również Magdalena Rogacin sięgnęła po najwyższe laury, wygrywając konkurs w kategorii solistek śpiewaczek.
Wojciech Ciomborowski
Fot. Bukowiańskie Centrum Kultury - Dom Ludowy