Zagłosuj na Budżet Obywatelski Małopolski – Wesprzyj MKS Babia Góra Sucha Beskidzka
Treść
Jeszcze do 13 czerwca br. można oddawać głosy na projekty zgłoszone do 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Wśród 218 zadań, które dzięki głosom mieszkańców mogą zostać zrealizowane jest projekt przewidujący wsparcie rozwoju młodych piłkarzy MKS Babia Góra Sucha Beskidzka.
Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego to narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają realny wpływ na rozwój swojej okolicy. Od początku istnienia programu zrealizowano już 377 projektów, które znacząco poprawiły komfort życia Małopolan. Wśród nich znalazły się m.in. zakupy defibrylatorów AED, strojów i instrumentów dla zespołów regionalnych, książkomatów i mebli ogrodowych dla bibliotek, budowa chodników przy drogach wojewódzkich czy organizacja zajęć dla dzieci, seniorów oraz wydarzeń o charakterze edukacyjnym, sportowym i kulturalnym.
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mają do wyboru aż 218 pomysłów – 42 zadania ogólnowojewódzkie oraz 176 regionalnych. Wśród regionalnych są 34 propozycje z Małopolski Zachodniej, obejmującej powiaty suski, wadowicki, oświęcimski, chrzanowski i myślenicki. W tym oznaczony numerem 12 projekt „FutboLove Talenty w powiecie suskim i wadowickim" o dużym potencjale sportowym, które ma za zadanie wypromowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży poprzez uprawianie piłki nożnej na wymiarze rekreacyjnym i półprofesjonalnym. Uczestniczyć mają w nich cztery kluby: Babia Góra Sucha Beskidzka, Lachy Lachowice, Wisła Brzeźnica, Huragan Inwałd. W jego ramach przewidziano zakup po 80 kompletów strojów sportowych treningowych (koszulka, spodenki, getry) z pełną identyfikacją wizualną obejmującą: logotyp Województwa Małopolskiego, logotyp Budżetu Obywatelskiego oraz herb klubowy i numer oraz taką samą ilość workoplecaków, piłek meczowych. Projekt zakłada także przeprowadzenie trzech cykli szkoleniowych w wymiarze 30 półtoragodzinnych jednostek dla dzieci w wieku 7-13 lat. Zaplanowano również zorganizowanie dwóch turniejów.
Oddaj dwa Głosy – warto!
Oddać głos można w terminie od 15 maja do 13 czerwca. Warto pamiętać, że każdy Małopolanin ma do dyspozycji dwa głosy:
- Jeden na zadanie ogólnowojewódzkie – na te zadania może zagłosować każdy mieszkaniec województwa.
- Jeden na zadanie regionalne – na te zadania możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu np. na zadania z Regionu Małopolska Zachodnia, oddać głos mogą tylko mieszkańcy powiatów: suskiego, myślenickiego, oświęcimskiego, wadowickiego i chrzanowskiego.
Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on uznany za głos ważny. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne - wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie uznany za ważny.
Zagłosuj w wybrany sposób !
Są trzy sposoby na zagłosowanie:
- Elektronicznie: przez Internet – na stronie bo.malopolska.pl
- Stacjonarnie: poprzez oddanie głosu na karcie i wrzucenie jej do jednej z urn zlokalizowanych w całej Małopolsce (na stronie bo.malopolska.pl znajdziesz wykaz lokalizacji miejsc do głosowania)
- Poprzez oddanie głosu na karcie i wysłanie jej pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków
- Agenda Zamiejscowa w: Suchej Beskidzkiej (ul. J. Piłsudskiego 23, 34-200 Sucha Beskidzka), Oświęcimiu, Tarnowie, Miechowie, Nowym Sączu Nowym Targu, , lub w Zakopanem.
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie!
Warto pamiętać, że w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
Zagłosuj z domu !
Najszybszym i najwygodniejszym sposobem głosowania jest głosowanie elektroniczne. Wystarczy odwiedzić stronę internetową bo.malopolska.pl, wypełnić podstawowe dane osobowe i w odpowiedniej zakładce zaznaczyć na jakie projekty chce się oddać swój głos. Szybko i wygodnie!
Warto pamiętać, że możliwe jest głosowanie hybrydowe, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).
Kiedy poznamy zwycięzców?
Wyniki 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poznamy jesienią. Zarząd Województwa Małopolskiego przyjmie listę zwycięskich zadań do 7 października 2025 r. Zwycięskie zadania będą mogły być realizowane od początku 2026 r.